Kościół katolicki w Szwajcarii w pełni przyłącza się do rewolucyjnych idei niemieckiej Drogi Synodalnej. Na Synodzie o Synodalności szwajcarscy hierarchowie zamierzają zabiegać o… zmiany w moralności seksualnej. Poinformował o tym ordynariusz Chur, bp Joseph Bonnemain, człowiek darzony szczególnym zaufaniem przez samego papieża.
Bp Joseph Bonnemain został ordynariuszem diecezji Chur w 2021 roku; zastąpił konserwatywnego, tradycyjnego biskupa Mariana Elegantiego. Bonnemain od razu ogłosił akceptację decyzji księży, którzy chcą błogosławić pary homoseksualne; długo nie wyciągał konsekwencji od świeckiej kobiety, która symulowała sprawowanie Mszy świętej; udzielił Komunii świętej protestantowi, mając widzę o jego przynależności konfesyjnej; nakazał księżom w diecezji podpisywać dokument, w którym zobowiązywali się do używania „łagodnego języka” wobec homoseksualistów czy rozwodników. Wszystko to sprawiło, że zasłużył chyba na jeszcze większe zaufanie: Stolica Apostolska zleciła mu zajęcie się oskarżeniami o tuszowanie przestępstw seksualnych pod adresem pięciu szwajcarskich biskupów.
Teraz Bonnemain ogłosił, z jaką agendą Szwajcarzy przyjadą na rzymski Synod o Synodalności. Zapytany przez rozgłośnię SRF o plany szwajcarskich biskupów dotyczące zmiany moralności seksualnej, powiedział, że człowiek ma wiele aspektów i nie można go redukować do seksualności; zmiana nauczania miałaby zakładać bardziej całościową ocenę życia ludzkiego, ze wszystkimi jego mocnymi i słabymi stronami; seksualność nie ma stać w centrum. Zapytany, czy Szwajcarzy będą rozmawiać o celibacie albo stosunkach przedmałżeńskich, odparł, że na Synodzie o Synodalności będzie gotowość do rozmowy o wszystkim.
Wesprzyj nas już teraz!
Propozycja nowego spojrzenia na moralność seksualną, którą przedstawił bp Joseph Bonnemain, zdaje się iść w stronę zmniejszania wagi grzechów seksualnych, tak, aby ostatecznie większość z nich uznać za lekkie. W styczniu tego roku na łamach magazynu America zaproponował taki kierunek kardynał Robert McElroy, pisząc między innymi o rozwodnikach w powtórnych związkach oraz o homoseksualistach. W tę samą stronę zdaje się iść nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary, abp Victor Manuel Fernández, który proponuje między innymi błogosławienie par LGBT „w niektórych wypadkach”; a nawet sam papież Franciszek, który wielokrotnie stwierdzał, że grzechy cielesne nie są zbyt poważne.
Źródła: Kath.net, PCh24.pl
Pach
Bp Athanasius Schneider: Modlitwa o tryumf wiary katolickiej