23 kwietnia 2021

Szwajcarski biskup: Kościół w czasie pandemii działał zgodnie ze świecką logiką, która nie zna wiary

((bp Marian Eleganti/youtube.com, Kath.net) )

Bp Marian Eleganti skrytykował niespotykane wcześniej w historii poddanie się władz Kościoła świeckiemu dyktatowi.

– Jak myślicie, co Pan powiedziałby o powszechnym sakramentalnym zamknięciu w Kościele, który pozbawił wiernych – wśród nich wielu starszych i umierających – sakramentów na całym świecie? Taka rzecz nigdy nie wydarzyła się w 2000-letniej historii Kościoła, nawet w najtrudniejszych czasach wojny, zarazy i prześladowań – zwrócił uwagę szwajcarski biskup Marian Eleganti na łamach portalu Life Site News.

– Co by się stało, gdyby Kościół zintensyfikował swoje życie sakramentalne? Zamiast tego działał zgodnie z ogólną logiką świecką, która nie zna wiary i powoduje między innymi zaniechanie sakramentów i opustoszenie miejsc pielgrzymkowych (patrz: pusty plac św. Piotra) – ocenił hierarcha.

Wesprzyj nas już teraz!

Szwajcarski biskup zwrócił uwagę na zdumiewający rozdźwięk pomiędzy podjętymi działaniami, a wezwaniami płynącymi z samych szczytów kościelnej hierarchii. Pomimo takich inicjatyw jak ogłoszenie przez papieża Franciszka Różańca w intencji zakończenia pandemii, czy pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Ocalenie Ludu Rzymskiego, Kościół – niestety – podporządkował swoją reakcję często nieskutecznym, świeckim środkom, zamiast „położyć ufność w Bogu”.

Hierarcha pyta, dlaczego nie wierzymy w pomoc Bożą w sprawach naszego życia, skoro podobno wierzymy w cud, jaki codziennie dokonuje się, gdy kapłan w imieniu Chrystusa przemienia chleb i wino w Jego Ciało i Krew? Jego zdaniem, zamiast świadectwa ufności w Boże zamiary, „cały świat zobaczył, że duża część Kościoła myśli i działa w sposób dość świecki, jakby nie wierzyła w skuteczność i obecność Boga, choćby w kontekście sakramentalnym”.

Bp Eleganti zaznaczył jednak, że nie chodzi tutaj o „nierozsądne rzucanie wyzwania Bogu, aby znieść prawa natury”, ale krytykę podporządkowania się – z niemal przysługującą Bogu ufnością – świeckim, często nierozsądnym i nielogicznym wytycznym. Za przykład podaje „pewne liczby, które nie zostały umieszczone we właściwym kontekście i zostały arbitralnie zmanipulowane, aby uzasadnić rygorystyczne środki”. – Lub aby mówić o ochronie, jaką rzekomo oferują niektóre środki, co zwyczajnie nie ma związku z rzeczywistością – tłumaczy Marian Eleganti.

Źródło: dorzeczy.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 791 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram