10 lutego 2014

Wyborcy w Szwajcarii opowiedzieli się za zaostrzeniem polityki imigracyjnej. Z tego powodu może dojść do sporu z przedstawicielami władz UE, z którymi Szwajcaria podpisała porozumienie o swobodnym przepływie obywateli UE.


Za ograniczeniem imigracji opowiedziało się 50,3 proc. obywateli. Decyzję zaakceptowało większość kantonów. Referendum przeprowadzono z inicjatywy Partii Ludowej, znanej z programu wrogiego wobec UE.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zaostrzenie polityki imigracyjnej przewiduje wprowadzenie systemu kwot, jak również preferencji krajowych przy obsadzaniu wolnych miejsc pracy i ograniczenie  praw imigrantów do świadczeń socjalnych.

 

Szwajcaria będzie musiała renegocjować swoje dwustronne porozumienie z UE w sprawie swobodnego przepływu osób, albo je unieważnić.

 

Umowa w sprawie swobodnego przepływu osób między Szwajcarią a UE weszła w życie w 2002 roku i jest kluczowym elementem pierwszego pakietu porozumień dwustronnych między dwoma stronami. Zgodnie z nią obywatele Szwajcarii i państw członkowskich UE mają prawo do wyboru swojego miejsca pracy i zamieszkania na terytorium państw sygnatariuszy porozumienia.

 

Szwajcarzy w maju 2000 r. przyjęli pierwszy pakiet dwustronnego porozumienia o swobodnym przepływie ludzi. W 2005 i 2009 roku wyborcy zatwierdzili przedłużenie traktatu w odniesieniu do nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, głównie z Europy Wschodniej.

 

Minister sprawiedliwości Simonetta Sommaruga tuż po głosowaniu stwierdziła, że będzie ono miało kluczowe znaczenie dla dalszej polityki państwa. W ciągu trzech lat władze Szwajcarii muszą rozpocząć rozmowy z właściwymi organami UE i państw członkowskich w celu omówienia kolejnych kroków nowej polityki imigracyjnej.

 

Minister spraw zagranicznych Didier Burkhalter dodał, że głosowanie będzie miało wpływ na pogorszenie relacji z UE.

Przewiduje się, że rząd w najbliższym czasie wprowadzi ograniczenia kwotowe stosowane wobec wszystkich cudzoziemców, w tym pracowników przygranicznych i osób ubiegających się o azyl. Przedsiębiorcy szwajcarscy będą musieć w pierwszej kolejności zatrudniać obywateli szwajcarskich. Do niektórych prac będą sprowadzani robotnicy z Azji.

 

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym wyraziła „ubolewanie” z powodu głosowania. „Jest ono sprzeczne z zasadą swobodnego przepływu osób między Unią Europejską i Szwajcarią. Unia zbada skutki tej inicjatywy w stosunkach Szwajcaria – UE jako całości” – napisano w oświadczeniu.

 

Szef Partii Ludowej, Toni Brunner stwierdził, że wynik głosowania „jest ciosem dla rządu.” Po raz pierwszy od dziesięciu lat w referendum odnotowano wysoką frekwencję wynoszącą 55,8 proc.

 

W ciągu ostatnich kilku lat liczba mieszkańców Szwajcarii wzrastała o około 77 tys. rocznie. UE jest głównym partnerem handlowym Szwajcarii. Najwięcej produktów szwajcarskich trafia na rynek niemiecki i włoski. Mimo iż Szwajcaria nie jest członkiem UE, to jednak zawarła w sumie około 120 porozumień z Brukselą.

 

 

Źródło: swissinfo.ch, AS.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram