Europa się starzeje, w wielu państwach, w tym w Polsce, odbywają się debaty na temat podniesienia wieku emerytalnego. Według wyników badań Eurobarometru, 60 % ankietowanych nie chce dłużej pracować. Dlatego z pewnością duże zdziwienie wywołała u wielu decyzja, jaką podjęli Szwajcarzy w sprawie wydłużenia przysługującego im urlopu.
Pomimo starań zrzeszenia pracowników Travail.Suisse 67% Szwajcarów odrzuciło w referendum propozycję wydłużenia urlopu z 4 do 6 tygodni. Jak podkreślają przedsiębiorcy podniosłoby to koszty pracy, które w Szwajcarii są i tak wysokie. W skali roku byłoby to nawet 6,5 mld dolarów. Eksperci twierdzą, że wynika to z dobrego zarządzania pracownikami, odpowiedniej motywacji i korzystnych warunków zatrudnienia, czym pracodawcy zapewniają sobie lojalność podwładnych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Szwajcarzy czują dużą odpowiedzialność za całą firmę, mają świadomość, że ich sukces zależy od sukcesu pracodawcy” – twierdzi doradca personalny w agencji Inplasth pośredniczącej w zatrudnieniu Tomasz Gronowiec.
Nie jest to jedyny przejaw pragmatyzmu Szwajcarów. Już w 2002 roku odrzucili w referendum propozycję skrócenia tygodniowego czasy pracy z 42 do 36 godzin.
Wymowny tytuł nadał tej informacji jeden z portali „Nie chcą dłuższego urlopu. Czy oni zwariowali?”, co najlepiej świadczy o tym, jaki wielu ludzi ma stosunek do pracy. Być może nasi przedsiębiorcy powinni brać przykład ze swoich szwajcarskich kolegów i dbać o odpowiednią motywację swoich podwładnych.
I.Sz.