3 lipca 2014

Władze szpitala miejskiego w Eksjö (Szwecja), przywróciły do pracy położną, która odmawiała wykonywania aborcji. Musiała jednak przedstawić… zaświadczenie o zdrowiu psychicznym. Celem konsultacji psychologicznych miało być przekonanie kobiety, że aborcja to prawo.


W Szwecji sprzeciw sumienia wobec aborcji jest niedozwolony. Taki stan utrzymuje się mimo iż szwedzki rząd podpisał w 2011 r. Europejską Kartę Społeczną, chroniącą przedstawicieli służby zdrowia odmawiających wykonania aborcji lub eutanazji.    

Wesprzyj nas już teraz!

Po utracie pracy Grimmar poprosiła o pomoc szwedzkiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Alliance Defending Freedom (ADF), międzynarodową organizację działającą na rzecz wolności religijnej, rodziny i życia. Opisywany przypadek złamania zasady „sprzeciwu sumienia” w Szwecji nie jest wyjątkiem, co potwierdza fakt nadzorowania w tym kraju przez Europejski Komitet Praw Społecznych Rady Europy wykonywania zaleceń Europejskiej Karty Społecznej.

W odpowiedzi na tę sytuację, w komunikacie rządu Szwecji można przeczytać, że aborcja „niekoniecznie jest morderstwem”, zatem nieuzasadnionym jest powoływanie się na sprzeciw sumienia, ponieważ „tak długo jak rodzi się dziecko nie wiadomo czy przeżyje”. Również w przypadku późnych aborcji, dziecko które oddycha, i podrażnione porusza rękoma oraz nogami nie musi zostać uznane za żywe.

Przypadek Grimmar zyskał silny rozgłos medialny w Szwecji. Kobieta mówiła, że jako położna chce bronić i za każdą cenę ocalić życie. Z kolei obrońca położnej Roger Kiska wskazał na zagubienie społeczeństwa Szwecji, które gotowe jest wykluczyć kogoś tylko dlatego, że chce bronić ludzkiego życia, a nie je odbierać.

„W naszej opinii przypadek ten ujawnia szerszy problem dyskryminacji wynikającej z braku rozpoznania sprzeciwu sumienia w szwedzkim systemie prawnym. Szwecja, znana z zajmowaniu pierwszego miesjca w podejmowaniu wysiłków na rzecz wyeliminowania wszelkich przejawów dyskryminacji, przeoczyła wagę sprzeciwu sumienia” – przypomina Centrum Kultury Prawnej Ordo Iuris w oficjalnym liście poparcia dla Ellinor Grimmark.

  

W Szwecji aborcja legalna jest praktycznie od 1975 r. również dla dziewcząt niepełnoletnich, bez konieczności wyrażenia zgody przez ich rodziców. Kraj ten „szczyci” się wysokim odsetkiem aborcji wśród młodzieży (22 na 1000). Praktyka aborcji jest tak rozpowszechniona, że nie toleruje się żadnych form sprzeciwu wobec niej, nawet jeśli dotyczą one sumienia.    

 

Źródło: corispondenzaromana

malk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram