19 czerwca 2024

Szwecja: parlament zatwierdził umowę z USA o współpracy obronnej

(Amerykański żołnierz, zdjęcie ilustracyjne / Flickr.com)

Parlament w Sztokholmie zatwierdził we wtorek wieczorem umowę dwustronną o współpracy obronnej (DCA) między Szwecją a USA. Na jej mocy amerykańskie wojsko będzie miało dostęp do 17 baz, lotnisk i portów – od Ravlundy na południu do Kiruny na północy kraju.

Rząd Szwecji nie zakłada stałej obecności żołnierzy amerykańskich, ale zgadza się na ich czasowy pobyt na terytorium kraju oraz na składowanie broni i sprzętu wojskowego.

Według szwedzkiego ministra obrony Pala Jonsona z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej dokument zwiększa bezpieczeństwo Szwecji, jest konsekwencją wejścia kraju do NATO i będzie pełnić również rolę odstraszającą.

Wesprzyj nas już teraz!

Z ośmiu zasiadających w Riksdagu (parlamencie) ugrupowań, przeciwne umowie były jedynie dwa niewielkie opozycyjne ugrupowania: Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.

Głosowanie poprzedziła kilkugodzinna debata. Wśród sceptyków najwięcej kontrowersji budził brak zapisu o sprzeciwie wobec rozmieszczenia na terytorium Szwecji broni jądrowej. Rząd twierdzi jednak, że ten temat w czasie pokoju nie jest aktualny. Zastrzeżenie takie istnieje w podobnej umowie USA z Norwegią.

Inne podnoszone przez parlamentarzystów z lewicy i Zielonych obawy dotyczyły pierwszeństwa amerykańskiej jurysdykcji oraz kwestia niepłacenia podatków przez żołnierzy z USA i ich rodziny. Martwiono się o szwedzką wolność słowa oraz możliwe zwycięstwo Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Reprezentujący opozycyjnych socjaldemokratów były minister obrony Peter Hultqvist podkreślił, że „szwedzko-amerykańska umowa jest konieczna z uwagi na trudne czasy, w jakich żyjemy”. – Daje warunki szybkiego otrzymania wsparcia – podkreślił

Umowę o współpracy obronnej Szwecji z USA minister Jonson podpisał w Waszyngtonie w grudniu 2023 roku. Dokument wymagał jeszcze zatwierdzenia przez parlament.

Partia Lewicy i Partia Ochrony Środowiska – Zieloni były jako jedyne przeciwne wejściu Szwecji do NATO.

Źródło: PAP / Daniel Zyśk, Sztokholm

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram