5 marca 2017

Szwecja przywraca pobór – w kamasze pójdą także kobiety

(Fot. Tomasz Adamowicz / Forum)

Szwedzkie władze zdecydowały się przywrócić pobór do wojska. Zostanie on wznowiony już na początku przyszłego roku. To odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji, a szczególnie jej działania na Krymie. Jednak skandynawski kraj nie ustrzegł się politycznej poprawności. Zastrzega, że zamierza jednakowo traktować mężczyzn i kobiety.

 

W efekcie decyzji władz równo z początkiem 2018 roku do służby zostanie powołanych 4 tysiące mężczyzn i kobiet. Zostaną oni wybrani z grupy około 13 tysięcy osób urodzonych w 1999 roku. Władze zastrzegają jednak, że do armii trafią jedynie osoby chętne do służby.

Wesprzyj nas już teraz!

Przyczyną wdrożenia poboru w Szwecji są rosyjskie ćwiczenia wojskowe na Bałtyku, a także działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. To kolejny krok Sztokholmu służący poprawie obronności. We wrześniu 2016 roku przywrócony został garnizon na Gotlandii – wyspie znajdującej się pomiędzy kontynentalną częścią kraju a trzema postsowieckimi państwami bałtyckimi.

Władze podkreślają, że kobiety i mężczyźni będą traktowani na równi. Pobór w Szwecji obowiązywał do 2010 roku, jednak dotyczył tylko mężczyzn.

Dwa lata temu rząd ogłosił raport o priorytetach obrony na pięciolecie 2016-2020. Wśród przyczyn konieczności zwiększenia zdolności militarnych państwa wymienił sytuację w Europie, w tym zwłaszcza rosyjską agresję na Ukrainie.

Rzecznik szwedzkiego ministerstwa obrony Nyh Redebo powiedziała ponadto, że za zwiększeniem zdolności bojowej Szwecji i rozszerzeniem współpracy z innymi krajami opowiedziało się 70 procent parlamentarzystów.

Obecnie Szwecja współpracuje głównie z Finlandią. Obydwa państwa współdziałają także z NATO, choć nie wchodzą w poczet jego członków.

W większości państw Unii Europejskiej nie obowiązuje pobór do wojska. Na przykład w Wielkiej Brytanii wojsko jest zawodowe od 1963 roku, a we Francji – od 16 lat. Z kolei w Niemczech pobór zawieszony został w 2011 roku. Konstytucja Republiki Federalnej dopuszcza jednak jego przywrócenie.

W Danii, Norwegii, Estonii i na Litwie armia jest w większości zawodowa, jednak uzupełniana przez poborowych. Obowiązek 347-dniowej służby ciąży na Finach; podobne przepisy obowiązują w Rosji. Z kolei Ukraina przywróciła pobór w 2014 roku. W Polsce pojawiają się pomysły przywrócenia zasadniczej służby wojskowej. Na razie jednak obowiązkowa jest jedynie kwalifikacja przed komisją określającą kategorię przydatności do służby.

Przywrócenie poboru w Szwecji czy na Ukrainie to odpowiedź na presję rosyjską. Z drugiej strony pojawiają się także kolportowane publicznie obawy o „egzystencjalne zagrożenie”, jakie stanowić miałby dla świata Donald Trump.

Na początku 2017 roku naukowcy z „Bulletin of the Atomic Scientists” przesunęli wskazówki symbolicznego „Zegara Zagłady” o pół minuty do przodu. Obecnie jego wskazówki pokazują dwie i pół minuty do północy, oznaczającej unicestwienie ludzkości. To najgorsza wartość od 1953 roku. Zegar prowadzony jest od 1947 roku.

Wśród przyczyn zwiększonego zagrożenia świata naukowcy wymieniają… negowanie teorii ocieplenia klimatu przez Donalda Trumpa oraz jego wypowiedzi na temat poszerzenia liczby państw dysponujących bronią atomową. Autorzy zwracają jednak także uwagę na niepokojące poczynania Rosji i Korei Północnej.

 

Źródła: bbc.com/thebulletin.org

mjend 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram