Sąd apelacyjny w Szwecji oddalił pozew położnej Ellinor Grimmark, której uniemożliwiano korzystania z prawa do odmowy udziału w aborcji dziecka. Kobieta jako chrześcijanka powoływała się na klauzulę sumienia, co powodowało, że miejscowe szpitale odmawiały jej zatrudnienia. Na skutek swojego zaangażowania w walkę o wolność sumienia, Szwedka wielokrotnie była porównywana do ekstremistów religijnych i muzułmańskich dżihadystów.
Ellinor Grimmark jest z wykształcenia położną, co w warunkach szwedzkich jest gwarantem zatrudnienia. Ten skandynawski kraj cierpi bowiem na deficyt wykwalifikowanego personelu medycznego, w szczególności właśnie położnych. Niestety Grimmark miała bardzo duże problemy z zatrudnieniem. Placówki, do których aplikowała odrzucały jej kandydaturę ze względu na przekonania religijne i informację o tym, że kobieta nie wyraża zgody na branie udziału w zabiegach aborcji. Położna powoływała się na klauzulę sumienia, którą gwarantuje przyjęta przez rząd Szwecji Karta Praw Człowieka.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomimo tego, że 35 proc. szwedzkich pielęgniarek pomagających przy porodach nigdy nie musiało brać udziału w aborcji, szpitale zdecydowanie odmawiały zatrudnienia kobiecie, właśnie ze względu na jej sprzeciw sumienia. Ostatecznie otrzymała ona etat w jednym z norweskich szpitali i wraz z mężem i dziećmi postanowiła wyjechać ze Szwecji. Pozwała jednak władze swej ojczyzny za ich dyskryminacyjną politykę.
Pomimo przyjęcia przez Szwecję Europejskiej Karty Praw Człowieka, w której umieszczono również prawo do wolności sumienia, sąd pierwszej instancji nie uznał przedstawianych przez nią racji. Dodatkowo obciążono ją kosztami postępowania. Rozwinięta w międzyczasie debata publiczna przybrała postać oskarżania położnej „Ci, którzy odmawiają udzielenia aborcji, są według mnie ekstremistami religijnymi” – powiedziała szwedzka polityk Mona Sahlin, porównując Ellinor Grimmark do dżihadystów. Pozew Grimmark został także oddalony przez sąd apelacyjny. Kobieta zapowiedział, że skieruje swoją sprawę przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasbourgu.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa