W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o sytuacji w Polsce. Jako pierwsza głos zabrała premier Beata Szydło, starając się wyjaśnić europarlamentarzystom co naprawdę dzieje się w Polsce. Podkreśliła, że to Polacy powinni rozwiązywać swoje sprawy.
– Dla mnie to ważne, by rozwiać państwa wątpliwości co do zmian wprowadzanych w Polsce. Wprowadzamy je dlatego, że w wyniku wyborów demokratycznych polscy obywatele zdecydowali, by te zmiany, które zostały zaprezentowane przez PiS, zostały wdrożone. To jest decyzja polskich obywateli. Dziękuję za to, że mogę przemawiać do tak szacownego grona w imieniu polskiego rządu – w imieniu polskich obywateli, dla których wolność, równość, sprawiedliwość i suwerenność są wartościami niezbywalnymi – stwierdziła polska premier. – To wartości, o które Polacy walczyli przez długie lata i które cenimy sobie ponad wszystko. To wartości na podstawie których wytyczamy rozwój naszego państwa. Bardzo mi zależy na tym, byście państwo po moim wystąpieniu byli przekonani, że Polska jest częścią UE w takim samym znaczeniu jak częścią są państwa, które Wy reprezentujecie – dodała szefowa rządu.
Wesprzyj nas już teraz!
– Wydaje mi się, że te głosy, które bardzo często my w Polsce odbieramy z bólem, głosy niesprawiedliwe, które oceniają Polskę i polski rząd w sposób nieuprawniony są wyłącznie wynikiem niedoinformowania. Lub są wygłaszane przez tych, którzy mają złą wolę. Wierzę, że oni są w mniejszości – mówiła Szydło. – Polacy są otwarci, by wspierać Europę, otwarci, by wspierać ją podejmowaniu tych wyzwań. To dla nas ogromna wartość. Polska historia – o której była tu mowa – jest bardzo trudna. Nasi dziadowie przelewali krew, byśmy mogli cieszyć się wolnością, przelewali krew za inne narody – stwierdziła premier.
Beata Szydło przypomniała, że PiS pozostaje partią pro-europejską. – Byliśmy, jesteśmy i będziemy częścią Europy – tej Europy rozwijającej się, Europy równych szans. Tak sobie wyobrażamy Europę. To jest nasza przyszłość i my chcemy być aktywnym członkiem takiej Unii Europejskiej. Polska od wieków poważała zasady prawa i praworządności.
Polska premier przypomniała też, że kieruje rządem państwa, które jako pierwsze wprowadziło konstytucję. Przywołała ten fakt w kontekście zarzutów o łamanie konstytucji. – Nie doszło w ostatnim czasie do żadnego złamania konstytucji. Muszę powiedzieć, że choć cieszę się, że mogę tu prezentować stanowisko Polski, to nie widzę podstaw do tego, byśmy poświęcali tak wiele czasu polskim sprawom, bo wiele niezwykle ważnych problemów, które zasługują na naszą uwagę, dzieje się w Europie – mówiła.
Szydło wyjaśniła, że zachowanie polskich władz w sprawie Trybunału Konstytucyjnego było niezbędne z powodu działań poprzedniej ekipy rządzącej. Dodała też, że ustawa medialna przyjęta przez polski Sejm nie odbiega od standardów europejskich. – Polska to piękny kraj, a Polacy to dumny naród – chcemy być championem UE. Zbyt długo czekaliśmy na to, by cieszyć się wolnością, byśmy dzisiaj te ważne dla nas wartości zaprzepaścili. To dla nas bezcenne – dla wszystkich Polaków. Bardzo dziękuję za wysłuchanie – wierzę, że moje wystąpienie nadało nową jakość informacji o Polsce. Jestem przekonana, że w dialogu i porozumieniu będziemy budowali dobrą przyszłość UE – zakończyła Szydło.
Beata Szydło przemówiła również na koniec debaty. – To ważna debata dla nas wszystkich. Serdecznie dziękuję. Jeszcze raz podkreślam, że Polska jest demokratycznym państwem prawa, który przestrzega Konstytucji i traktatów europejskich – oznajmiła premier, po czym wyjaśniła, dlaczego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie czekał na opinię Komisji Weneckiej. – Tak jak państwo nie czekaliście na opinie, tylko zorganizowaliście dzisiejsze spotkanie. Ale wszyscy powinniśmy mieć poczucie, że ta dyskusja i ten nasz dialog zbliża nas do tego, co najcenniejsze – powiedziała.
kra