17 marca 2022

Tajwan chce zająć miejsce Chin? Duża delegacja przyleci do krajów Europy Środkowej

(Fot. Pixabay/MagicTV)

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiadomiło, że pod koniec marca na Litwę i Słowację oraz do Czech uda się delegacja złożona z przedstawicieli kilku resortów tamtejszego rządu. Celem jest wymiana doświadczeń i zacieśnienie relacji ekonomicznych oraz naukowych.

Do stolic trzech europejskich krajów przylecą przedstawiciele tajwańskiego Ministerstwa Gospodarki (MOEA), Ministerstwa Nauki i Technologii (MOST) oraz Ministerstwa Edukacji (MOE). Podczas wizyty, której szczegółowe dane zostaną podane w następnych komunikatach rządowych, mają być omawiane kwestie szkolenia talentów, wdrażania tzw. inteligentnych miast, produkcji chipów itp.

W październiku ub. roku minister Narodowej Rady Rozwoju (NDC) Kung Ming-hsin przewodniczył 66-osobowej delegacji, której celem była poprawa stosunków handlowych z państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Wesprzyj nas już teraz!

Dyrektor generalny Departamentu Spraw Europejskich w MSZ, Remus Chen zapowiedział, że delegacja oprze się na zasadach ustanowionych podczas wizyty tajwańskich przedstawicieli w październiku 2021 r. Oficjele, w tym dyrektor Narodowej Rady Rozwoju (NDC) Kung Ming-hsin, podpisali 18 niewiążących protokołów ustaleń z trzema państwami UE odnośnie współpracy technologicznej, tworzenia parków naukowych, pojazdów elektrycznych, inteligentnych miast i turystyki.

Z kolei w grudniu zeszłego roku słowacka delegacja złożona z 18 wyższych urzędników i 25 biznesmenów gościła na Tajwanie. Była to najwyższa i największa reprezentacja tego państwa, jaka kiedykolwiek odwiedziła egzotyczny kraj od czasu wzajemnego otwarcia przedstawicielstw w 2003 roku.

Tajwańskie media podkreślają, że relacje ze Słowacją, Litwą i Czechami poprawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, pomimo presji Chin. Tak zwana pandemia COVID-19 miała przyspieszyć ten proces. Tajpej przekazało do naszego regionu maski ochronne, a kraje Europy Środkowej wysłały w drugą stronę ponad 850 tysięcy dawek szczepionek.

Również minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu oficjalnie odwiedził Słowację i Czechy na przełomie października i listopada ubiegłego roku.

Tajwan szuka sojuszników w obliczu presji ze strony Chin i ograniczenia w ciągu kilku ostatnich lat liczby państw oficjalnie uznających administrację tego wyspiarskiego kraju za odrębną wobec Pekinu.

W grudniu ubiegłego roku Nikaragua, która sprzyja Rosji, zamieniła oficjalne uznanie Tajwanu na rzecz opcji zgodnej z linią Chińskiej Republiki Ludowej. W sumie od czasu wyboru prezydenta Tsai Ing-wena z Demokratycznej Partii Postępowej w 2016 roku liczba państw oficjalnie respektujących suwerenny byt Tajwanu spadła z 22 do 14. Pekin utrzymuje, że wyspa, która administracyjnie oddzieliła się od Chin po zdobyciu w nich władzy przez komunistów, wkrótce utraci wszystkich swoich dyplomatycznych sojuszników, a decyzja Nikaragui znamionuje „ogólny trend” i jest oznaką „międzynarodowej sprawiedliwości”.

Jednak Tajpej w tym samym czasie rozwija relacje z państwami Europy Wschodniej i Środkowej rozczarowanych postępowaniem Pekinu oraz nieudaną inicjatywą 16+1 (obecnie 17+1 po dodaniu Grecji), powstałą w 2012 r. Niejasność celów, a także niespełnione obietnice Chin skłoniły niektóre kraje Europy do rozluźnienia relacji z Państwem Środka, które z około 126 miliardów dolarów przeznaczonych na inwestycje w UE przekazało na rzecz krajów Europy Środkowej i Wschodniej zaledwie 10 miliardów USD.

Najpierw z inicjatywą wobec Tajwanu miała wyjść Praga, za sprawą burmistrza Zdenka Hriba, który w styczniu 2020 r. nawiązał dobre relacje z miastem partnerskim Tajpej. Potem, po ostrej reakcji Pekinu na ustanowienie de facto ambasady na Litwie w lipcu 2021 r. – pierwszej tego typu placówki tajwańskiej w Europie – zacieśnienie relacji postępowało. W październiku 66-osobowa delegacja z Tajpej gościła w Czechach, na Słowacji i Litwie.

W grudniu słowacka delegacja wzięła udział w pierwszej sesji tajwańsko-słowackiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. W ostatnich miesiącach Tajwan podpisał szereg umów z Czechami odnośnie cyberbezpieczeństwa, przemysłu kosmicznego, tzw. zielonej energii i inteligentnych maszyn oraz ze Słowacją w sprawie pojazdów elektrycznych, cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw i instalowania tzw. inteligentnych miast (miast nadzoru cyfrowego).

Litwini postawili na współpracę w zakresie półprzewodników, nauk przyrodniczych, technologii laserowej i satelitarnej, badań kryształów i finansów.

 

Źródło: taiwannews.com, focustaiwan.tw, thediplomat.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram