26 listopada 2022

Tajwan: Prezydent Tsai zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii po przegranej w lokalnych wyborach

(EPA/RITCHIE B. TONGO Dostawca: PAP/EPA.)

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Demokratycznej Partii Postępowej. Decyzja została ogłoszona w sobotę, tuż po przegranych przez partię rządzącą wyborach samorządowych.

Po pierwsze chciałabym w imieniu Demokratycznej Partii Postępowej podziękować wszystkim obywatelom za wsparcie i motywację. Wyniki wyborów są poniżej naszych przewidywań, z pokorą przyjmujemy te wyniki i decyzje mieszkańców Tajwanu – stwierdziła na konferencji prasowej prezydent Tsai, po czym ogłosiła: „biorę na siebie całą odpowiedzialność i rezygnuję z funkcji przewodniczącej”.

Jak wskazała na konferencji prasowej Tsai, Premier Su Tseng-chang również ustnie złożył rezygnację. Tsai miała jednak poprosić go o pozostanie na swoim stanowisku, aby zagwarantować, że praca rządu będzie płynnie kontynuowana.

Wesprzyj nas już teraz!

Według cząstkowych wyników w sobotę Demokratyczna Partia Postępowa przegrała w wyborach lokalnych, zdobywając większość głosów tylko w 5 powiatach i miastach na południu i zachodzie kraju, w tym w miastach Kaohsiung i Tainan, w powiatach Pintung i Jiayi oraz w powiecie wyspiarskim Penghu.

Partia opozycyjna Kuomintang wygrała w 13 powiatach i miastach, na północy i wschodzie kraju, zdobywając poparcie w stolicy Tajwanu, Tajpej, gdzie wygrał Chiang Wan-an – były parlamentarzysta i rzekomy prawnuk zmarłego przywódcy Kuomintangu i przywódcy Republiki Chińskiej, Czang Kaj-szeka.

W powiecie Hsinchu po raz pierwszy w historii wygrała Tajwańska Partia Ludowa, założona w 2019 roku przez obecnego burmistrza Tajpej, Ko Wen-jie. Niezależni kandydaci zdobyli natomiast większość głosów w powiecie Miaoli oraz na archipelagu Matsu. Wybory w mieście Jiayi zostały przełożone na 18 grudnia, po niespodziewanej śmierci jednego z kandydatów Huang Shao-tsunga.

Jak wskazała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), „chociaż KMT weszła w sobotnie wybory z 14 mandatami i zakończyła je z 13, jej zwycięstwa w Tajpej i Taoyuan z nawiązką zrekompensowały straty na wyspiarskich powiatach Penghu i Kinmen oraz w powiecie Miaoli”.

Według wypowiedzi ekspertów przytaczanych przez CNA głównymi powodami przegranej DPP była pandemia Covid-19, a także problemy gospodarcze, szczególnie w sektorze usług, który najbardziej ucierpiał w ostatnich dwóch latach.

W trakcie sobotnich wyborów odbyło się również referendum w sprawie proponowanej poprawki do konstytucji mającej na celu obniżenie wieku uprawniającego do głosowania z 20 do 18 lat. Referendum nie przekroczyło progu wymaganego, by uznać je za ważne. Grupy studenckie i inne organizacje pożytku publicznego argumentowały wcześniej, że obywatele mający takie obowiązki, jak płacenie podatków lub odbywanie obowiązkowej służby wojskowej po ukończeniu 18 lat powinni otrzymać też prawo do głosowania. (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 38 630 zł cel: 500 000 zł
8%
wybierz kwotę:
Wspieram