„Raport” autorstwa rtm. Witolda Pileckiego znajduje się wśród książek, które wywarły największe wrażenie na Tsai Ing-wen, prezydent-elekt Republiki Chińskiej. Wcześniej, po spotkaniu z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, tajwańska polityk mówiła o naszym kraju wyłącznie w kontekście rzekomego udziału Polaków w zbrodniach na Żydach. Po przeczytaniu książki, którą otrzymała od korespondent „GPC” w Azji, zmieniła zdanie.
Polityk, doceniając skuteczne zabiegi Polaków, by przywrócić pamięć o bohaterze walczącym z nazizmem i komunizmem, wyraziła nadzieję na rozliczenie z przeszłością Tajwanu. Ta wyspa, będąca w przeszłości jedynie prowincją Republiki Chińskiej, stała się po przegranej przez nacjonalistów wojnie domowej z komunistami siedzibą władz. Na kontynencie powstało zaś maoistowskie państwo Chińska Republika Ludowa. Oba organizmy mają wzajemne pretensje terytorialne i długą historię wzajemnych napięć.
Wesprzyj nas już teraz!
Po wymuszonej sytuacją militarną ucieczce Kuomintangu (Chińskiej Partii Narodowej) na Tajwan, władzę dyktatorską sprawował tam chiński lider z okresu wojny domowej Czang Kaj-szek, a następnie jego syn. Do 1987 roku, gdy na wyspie zniesiono stan wojenny, Republika Chińska brutalnie rozprawiała się z opozycją polityczną, gdyż obawiano się agentów z Chin kontynentalnych. Dochodziło na Tajwanie również do egzekucji i aresztowań organizatorów protestów, przedstawicieli studentów i elity.
Obecna tajwańska prezydent-elekt, Tsai Ing-wen, w swojej kampanii wyborczej kładła duży nacisk na potrzebę rozliczeń z tą przeszłością. W marcu tego roku spotkała się z byłym prezydentem RP, Aleksandrem Kwaśniewskim, z którym mówić miała m.in. o rozliczeniu. Jak wiadomo, lewicowy polityk nie jest orędownikiem prawdy historycznej, gdyż wywodzi się ze środowiska politycznego skażonego zbrodnią.
Po spotkaniu z Kwaśniewskim polityk z Republiki Chińskiej mówiła o potrzebie rozliczenia w Polsce okresu masakry na Żydach. Wtedy też korespondentka „Gazety Polskiej Codziennie” na Tajwanie dała jej wydany dwa lata temu po chińsku „Raport” Witolda Pileckiego, będący wspaniałym świadectwem oporu Polaków i walki z nazizmem. Po przeczytaniu książki Tsai Ing-wen zmieniła swoje nastawienie i wyraziła wielki podziw dla naszego bohatera narodowego oraz całego narodu, który walczył z Niemcami, a później Sowietami.
Źródło: „GPC”
MWł