Pomnik ks. Piotra Skargi postawiony na placu św. Marii Magdaleny w Krakowie od 20 lat jest solą w oku środowisk, którym z Kaznodzieją Narodu jest nie po drodze. Gdy tylko pojawia się okazja do, budzą się głosy, by pomnik przenieść. Dlaczego upamiętnienie tego Sługi Bożego tak wadzi?
W ocenie Sławomira Skiby, wiceprezesa Stowarzyszenia im Ks. Piotra Skargi, by odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się bezpośrednio do postaci ks. Piotra Skargi, do jego poglądów, postawy oraz „historii histerii”, która powraca ilekroć postać tego Sługi Bożego jest przywoływana. Tu, jak spojrzeć wstecz, niewiele się zmienia – Kaznodzieja Narodu niezmiennie jest „barny na celownik” przez przeciwników. Wystarczy wspomnieć atmosferę świętowania 400. rocznicy urodzin ks. Skargi w 1936 roku czy ogłoszenia Roku Ks. Piotra Skargi przez Sejm (był nim rok 2012, gdy przypadała 400. rocznica śmierci tego kapłana).
Ilekroć postać ks. Skargi powraca, ilekroć przywołuje się ją w przestrzeni publicznej, tylekroć pojawiają pochodzące niezmiennie z tych samych środowisk głosy tych, co ks. Piotra Skargę zwalczali za jego miłość do Kościoła i miłość do Ojczyzny. Przypuszczam, że i tym razem za decyzją [o przesunięciu pomnika – red.] stoją powody ideologiczne, a nie estetyczne, czy praktyczne. Tym bardziej, że tak jak 13 lat temu, tak i teraz pomysł pojawia się w niemal tej samej odsłonie, tzn. przeniesienia pomnika na teren UJ – podkreślił.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak mówił, ks. Skarga jest postacią niewygodną, dla których obca jest miłość do Kościoła katolickiego i Ojczyzny, którym niemiłe jest wypominanie wad i grzechów narodowych.
Nie dziwi zatem, że próby rugowania Sługi Bożego z przestrzeni publicznej przywołuje skojarzenia z ruchem Black Lives Matter, który w sposób typowy dla ruchów rewolucyjnych postanowił wymazywać z pamięci tych, co nie pasują do ideologii ruchu. Tak runęły pomniki świętych i osób zasłużonych zarówno dla lokalnych, jak szerszych społeczności w USA.
W Polsce walka z pomnikiem ks. Skargi ma swój ideologiczny, „zielony” wymiar. Bowiem Kaznodzieję Narodu – zatem postać będącą strażnikiem i przekaźnikiem wiary i kultury, które kształtowały tożsamość narodową, zastąpić ma drzewo.
Więcej o sprawie walki z ks. Piotrem Skargą dowiedzą się Państwo z rozmowy Łukasza Karpiela ze Sławomirem Skibą, wiceprezesem SKCh – tylko na PCh24TV.
Chcą usunąć pomnik ks. Piotra Skargi! Cancel culture W KRAKOWIE!? || Jaka jest prawda?