11 maja 2013

W ubiegłym roku po raz pierwszy od co najmniej 55 lat w Stanach Zjednoczonych nieznacznie obniżyły się wydatki na leki. Z opublikowanego 9 maja raportu wynika, że główną tego przyczyną było wygaśnięcie patentów na takie medykamenty, jak Lipitor i Plavix.

 

Ogółem w 2012 r. Amerykanie wydali na leki 325,8 miliardów dolarów, czyli o 1 proc. mniej niż w 2011 roku. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki spadły o 3,5 proc., do 898 dolarów. – Odnotowany spadek – pierwszy od kiedy w 1957 r. IMS Institute of Healthcare Informatics zaczął monitorować ceny leków – to początek tego, co jest spodziewane w najbliższych kilku latach, kiedy to wydatki w USA na leki na receptę będą rosnąć wolniej niż ogólne koszty opieki zdrowotnej – powiedział Michael Kleinrock, dyrektor ds. rozwoju badań naukowych w IMS.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zmiana dokonała się w tym samym czasie, gdy została podpisana ustawa Affordable Care Act, mająca na celu poprawę dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, która wejdzie w życie w przyszłym roku. Największym czynnikiem spadku wydatków na leki była dostępność tańszych odpowiedników, takich medykamentów jak np. obniżający poziom cholesterolu Lipitor. Dostępność nowych leków generycznych spowodowało obniżenie zeszłorocznych wydatków na leki o 28,9 mld dolarów.

 

Wyższe koszty opieki zdrowotnej i spowolnienie gospodarki sprawiły, że wielu Amerykanów zaczęło oszczędzać i rzadziej korzysta z porad lekarza. Maleje też liczba przyjęć do szpitali. – Pacjenci muszą więcej wydawać z własnych portfeli, od kiedy pracodawcy starają się oszczędzać na kosztach ubezpieczenia – wyjaśnia Kleinrock. Jednocześnie IMS odnotowała, że w ubiegłym roku o 5,8 proc. wzrosła liczba wizyt na pogotowiach. – Niektóre decyzje, które ludzie podejmują, nie zawsze są dla nich najlepsze – dodał zauważając, że niektóre wizyty na pogotowiach mogą być konsekwencją odwlekania lub unikania ze względów oszczędnościowych wizyt w gabinetach lekarskich.

 

Charakterystycznym zjawiskiem amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej jest silna koncentracja kosztów opieki zdrowotnej na stosunkowo niewielkiej liczbie pacjentów cierpiących na wiele przewlekłych chorób, takich jak choroby nowotworowe czy inne poważne schorzenia. W populacji osób poniżej 65 roku życia, korzystających z ubezpieczeń firm komercyjnych, 5 proc. z nich z własnych środków pokryła 51 proc. całkowitych kosztów opieki zdrowotnej, co w przeliczeniu na osobę dało w ubiegłym roku kwotę 15,684 dolarów.

 

 

Krzysztof Warecki

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram