13 maja 2021

Tarnów: diecezja i katolicy świeccy zaniepokojeni włączeniem się przez Urząd Miasta w kampanię „LGBT+ja”

(Fot. Pixabay)

Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, oficjał Sądu Diecezjalnego w Tarnowie, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, prezesi m.in. Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, KSW, KSM są zaniepokojeni działaniami zapowiedzianymi na 17 maja przez Urząd Miasta Tarnowa, związanymi z włączeniem się w kampanię Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, pod hasłem: „LGBT+ja”.

Liderzy ruchów katolickich, a także kapłani reprezentujący m.in. tarnowską kurię, Wydział Teologiczny i Sąd Diecezjalny, zaznaczają, iż stanowczo potępiają wszelkie przejawy agresji i przemocy wobec osób, o których wspomina przywołana kampania społeczna. Jak jednak zauważają, coraz częściej ów „szacunek, współczucie i delikatność” są utożsamiane z akceptacją, czy wręcz promocją tego typu zachowań.

Podkreślają, że akcja, która w swoich założeniach ma zachęcać młodych ludzi do okazywania wsparcia dla swoich „nieheteronormatywnych i transpłciowych” rówieśników, jednak w praktyce może stać się przestrzenią promowania „błędnych idei oraz zarzewiem wielu niepotrzebnych konfliktów, w które zostaną uwikłane środowiska szkolne, dzieci, młodzież, nauczyciele i rodziny” – czytamy w wydanym stanowisku.

Wesprzyj nas już teraz!

– Tymczasem, jak czytamy w Katechizmie: „Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że «akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane». Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane”. Tymczasem w zapowiadanej kampanii nie ma mowy o tym, że wspomniane skłonności są poważnym nieuporządkowaniem, zaś osoby, które ich doświadczają, należy wspierać w ich przezwyciężaniu. Wobec takiego podejścia do tej kwestii stanowczo protestujemy” – podkreślają przedstawiciele instytucji diecezjalnych.

W ich stanowisku czytamy także, że pojawia się uzasadniona obawa, że decyzja o włączenie się we wspomnianą kampanię ma wymiar bardziej polityczny niż społeczny.

– Można również odnieść wrażenie, że w kwestii troski o wzajemny szacunek oraz walkę z wszelkimi przejawami przemocy i dyskryminacji, mamy do czynienia z „podwójnymi standardami” w Tarnowie. W wywiadzie dotyczącym opisywanej akcji, Pan Prezydent Roman Ciepiela stwierdził bowiem: „Chcemy, by Tarnów był miastem, gdzie nie ma miejsca na nienawiść, by był miejscem znanym z tolerancji, miejscem dialogu, miejscem znanym z otwartości na innych i miejscem wsłuchiwania się w bardzo różne głosy”. Trudno jednak odnaleźć podobną wypowiedź Pana Prezydenta, która jednoznacznie potępiałaby m.in. agresję słowną, skierowaną wobec konkretnych osób i instytucji, która tak obficie wylewała się na ulice Tarnowa podczas marszów związanych z tzw. Strajkiem Kobiet, także z ust osób identyfikujących się z ruchem „LGBT+” – czytamy w stanowisku.

 

Stanowisko podpisali m.in.:

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Ks. Marek Kluz – dziekan

 

Sąd Diecezjalny w Tarnowie

Ks. Rafał Wierzchanowski – Oficjał Sądu

 

Kuria Diecezjalna w Tarnowie

Ks. Robert Kantor – kanclerz

 

Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej

Robert Rybak – prezes

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej

Stanisław Klimek – prezes

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej

Grzegorz Opioła – prezes

 

Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa”

Ks. Krzysztof Ciebień – duszpasterz Akademicki

 

Przypomnijmy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi kampanię „LGBT+ja” zachęcającą nastolatki do okazywania wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Do akcji włącza się wiele samorządów, w tym również tarnowski, który na 17 maja przygotowuje kilka wydarzeń.

Urząd Miasta zapowiedział m.in. akcje o charakterze edukacyjnym, promujące wiedzę o dzieciach i młodzieży dotkniętych nietolerancją, wykłady i prezentacje dla pedagogów, psychologów szkolnych. Tarnowianie zostaną zaproszeni na działania artystyczne o tolerancji i różnorodności.

 

Źródło: diecezja.tarnow.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram