Prawie 140 spraw zakończyło się w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie w 2021 roku. Wpłynęło prawie 120 nowych wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sąd podsumował swoją pracę i rozpoczął ją w Nowym Roku podczas spotkania z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.
W ocenie księdza Rafała Wierzchanowskiego, oficjała sądu, nowych wniosków jest dużo, ale bywały lata, że było ich więcej.
– Wyroków pozytywnych jest zawsze więcej, to prawie 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent. Byłoby więcej decyzji negatywnych, gdyż sprawy, które nie rokują na pozytywne rozstrzygnięcie i nie mają podstaw na wniesienie do sądu, są od razu oddalane – podkreślił duchowny.
Wesprzyj nas już teraz!
Do sądu często zgłaszają się pary z krótkim stażem małżeńskim, a przyczyny wnioskowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa są różne. – Mamy wiele tytułów, które powodują nieważność małżeństwa, najwięcej dotyczy psychicznej niezdolności, która ma rozmaite oblicza. Często są to nałogi, nie tylko związane z alkoholem, narkotykami, ale także ze światem mediów elektronicznych. Ostatnio mieliśmy takie wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych – podkreślił ksiądz oficjał.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym 2-3 lata.
Źródło: KAI
RoM