23 lipca 2017

Tatuaż może zabić – ostrzegają naukowcy. Zagrożenia dla ducha są znane już od dawna

(By Michael Deschenes (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons)

Tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia i życia – odkryli naukowcy. To nie tylko zakażenia związane z wprowadzaniem pod skórę barwników, ale i zagrożenia związane z zawartymi w nich toksycznymi składnikami. O zagrożeniach duchowych związanych z tatuowaniem ciała wiadomo nie od wczoraj.

 

To, jaki wpływ na zdrowie fizyczne może mieć tatuaż przebadali naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Okazało się, że ze względu na potencjalne zakażenia, ale i toksyczne składniki farb, które wprowadza się pod skórę, tatuaż może być nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale i grozi utratą życia.

 

Z badań wynika bowiem, że w barwnikach (w zależności od producenta i koloru) znajdują się metale ciężkie. Naukowcy badali barwniki na obecność kadmu, ołowiu cynku, arsenu, chromu oraz rtęci. Jak wskazano, barwnik zielony ma tak wysoką zawartość arsenu, że gdyby pokryć nim znaczne części ciała, „mógłby przekroczyć dopuszczalną dla arsenu dawkę toksyczną”.

 

Szczególnie szkodliwe są tatuaże kolorowe bo zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż tusze czarne. Ponadto w barwnikach natrafiono na nanocząsteczki, ftalany i węglowodory, które „mogą oddziaływać szkodliwie na gospodarkę hormonalną, a niektóre z nich mają działanie rakotwórcze”.

 

Ustalenia polskich naukowców potwierdzają wyniki niemieckich badań, jakie wykonano na myszach. Naukowcy wstrzyknęli tusze do tatuażu pod skórę myszy. Już po 42 dniach aż 32 proc. barwnika zniknęło, zaś większe cząsteczki „skumulowały się w węzłach chłonnych, a nanocząsteczki prawdopodobnie dostały się do krwioobiegu i zostały rozprowadzone po organizmie”.

 

Warto pamiętać, że tatuaż – pomijając już kwestie estetyczne – nie stanowi wyłącznie zagrożenia dla ciała, czego dowiedli naukowcy, ale i ducha. Od lat mówią o tym chociażby egzorcyści przestrzegając przed tego rodzaju zabiegami.

Przeczytaj także: Przekleństwa i uroki. To zlecenia dla szatana

 

Źródło: wprost.pl,. pch24.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie