Francuskie wina uważane są za jedne z najlepszych w historii światowego winiarstwa. I choć nieraz z zachwytem pochylamy się nad ich bukietem, kolorem, czy głębią smaku, może nam umknąć fakt, że ich powstanie zawdzięczamy katolickim mnichom, księżom, a nawet świętym Kościoła katolickiego. Oto krótka lista pochodzenia najpopularniejszych marek francuskiego wina.
Szampan Dom Perignon
Wesprzyj nas już teraz!
Szampana Dom Perignon zawdzięczamy Kościołowi katolickiemu. W 1531 r., mnich z Limoux (Langwedocja) odkrył sposób, w jaki można przekształcać zwykłe wino w napój musujący. Ponad sto lat później inny zakonnik, benedyktyn Piotr Perignon, udoskonalił tę metodę, a jego nazwiskiem nazwano ten jeden z najsłynniejszych i najdroższych alkoholi.
Wina ze szczepu chenin blanc
Jednym z pionierów winiarstwa na terenie dzisiejszej Francji był św. Marcin z Tours (IV w.), założyciel pierwszych klasztorów w Kościele zachodnim. Przypisuje mu się m.in. rozpowszechnienie we Francji szczepu chenin blanc uprawianego dziś szeroko w Andegawenii.
Wina burgundzkie
Ogromne zasługi dla uratowania i rozwoju francuskiego winiarstwa położył św. Guntram I (532-592). Podarował on winnicę opactwu św. Benigny’ego w Dijon (Burgundia). Taki był początek prześwietnej historii słynnego wina burgundzkiego.
Malbec
W VII i VIII w. za największych znawców sztuki winiarskiej na terenach dzisiejszej Francji uchodzili hierarchowie: biskup Cahors św. Dezyderiusz (Didier), który założył wiele winnic właśnie w regionie Cahors, znanym współcześnie z najlepszego europejskiego malbeca oraz biskup Orleanu Teodulf, który dorobił się przydomka „pater vinearum” (ojciec wina).
Burgundy Gevrey-Chambert
Słynące dziś z niezwykłego aromatu i smaku (wśród koneserów na całym świecie) burgundy Gevrey-Chambert po raz pierwszy wytworzone zostały przez benedyktynów z Cluny w 1273 r. Zakon ów miał także winnice w Andegawenii, Bordeaux oraz Szampanii – większość z nich stanowi obecnie ośrodki produkcji niezwykle cenionego w Europie wina.
Podobnie jak z francuskimi winami rzecz się ma z najsłynniejszymi piwami belgijskimi, które robione są przez braci trapistów w Opactwie św. Sykstusa – Westvleteren Blonde z zielonym kapslem, Westvleteren 8 z niebieskim oraz Westvleteren 12 z kapslem żółtym. Trapiści są również twórcami piw holenderskich – La Trappe Blond, Dubbel, Tripel i Quadrupel.
Magdalena Żuraw