30 marca 2012

Templariusze otrzymali relikwie św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta

25 marca 2012 r. w Katedrze Św. Emerama w Nitrze na Słowacji rycerze Zakonu Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej – templariusze otrzymali relikwie ex ossibus (z kości) św. Andrzeja Świerada, uznawanego za pierwszego polskiego misjonarza, i jego ucznia św. Benedykta Męczennika.

Relikwie podczas uroczystej Mszy Św. przekazał ordynariusz diecezji nitrzańskiej bp Viliam Judák, a w imieniu 5-osobowej delegacji Zakonu odebrał je Wielki Przeor Generalny Krzysztof Kurzeja, KGCTJ.

Wesprzyj nas już teraz!

Rycerze peregrynują z posiadanymi przez Zakon Relikwiami po wybranych parafiach, pełniąc w ten sposób posługę ewangelizacji. Zakon prowadzi też charytatywne dzieła pomocy najuboższym i chorym.

Ogólnopolska siedziba Zakonu Rycerskiego Templariuszy mieści się w Katowicach.

Św. Świerad (benedyktyn, imię zakonne Andrzej), urodził się w drugiej połowie X w. Krzewił chrześcijaństwo na ziemi sądeckiej – przebywał prawdopodobnie w eremie koło Tropia nad Dunajcem. Świerad udał się na południe, w okolice Nitry – wówczas ośrodka węgierskiej władzy wśród ludności słowackiej. Przybycie Świerada w te okolice opisuje jedenastowieczny węgierski „Żywot św. Stefana”.

Na nitrzańskiej ziemi Świerad prowadził działalność misyjną. Najpierw wstąpił do klasztoru, gdzie przyjął habit i zakonne imię Andrzej, potem podjął życie pustelnicze. Początkowo w grocie skalnej niedaleko klasztoru, a później w jaskini na Skałce koło Trenczyna. Ostatni okres życia świętego, jego śmierć oraz pośmiertne cuda zostały w 1064 r. opisane dla celów kanonizacyjnych przez biskupa węgierskiego miasta Pecs, bł. Maurusa. Ten jeszcze jako młodzieniec osobiście widział Świerada, a szczegóły jego pustelniczego życia poznał z opowiadań ucznia pustelnika – św. Benedykta.

Około 1064 roku ciała pustelników przeniesiono z klasztoru na górze Zobor, do katedry w Nitrze. Są pierwszymi Polakami, wyniesionymi przez Kościół katolicki na ołtarze. Zostali kanonizowani w 1083 r.. Papież Grzegorz VII powiedział o nich, że „rzucili pierwsze nasiona chrześcijańskiej wiary w ziemię węgierską, a swoim przepowiadaniem i sposobem życia nawrócili ją do Boga”.

Źródło: A. Kondor, KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram