Część przedsiębiorców jest zaniepokojonych rozwiązaniami proponowanymi przez PiS w „Nowym Polskim Ładzie”. Rozważają nawet przeniesienie działalności gospodarczej do Czech.
„Nowy Polski Ład” to rządowy program społeczno-ekonomiczny, który ma na celu wspomóc gospodarkę po koronakryzysie i umożliwić Polsce szybsze dogonienie państw Europy Zachodniej. Projekt został zaprezentowany 15 maja podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy. Wśród licznych propozycji zawartych w „Nowym Polskim Ładzie” znalazła się podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, ułatwienia w uzyskiwaniu i spłacie kredytów mieszkaniowych oraz zmiana drugiego progu podatkowego – z 85 do 120 tys. zł. To także szereg pomysłów z zakresu polityki pro-demograficznej oraz tzw. zielonego konserwatyzmu.
Wielu przedsiębiorców nie kryje jednak, że jest zaniepokojonych częścią propozycji, głównie zmianami podatkowymi. W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa inaugurująca konsultacje rządu z przedsiębiorcami w zakresie „Nowego Polskiego Ładu”. W wydarzeniu uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Wesprzyj nas już teraz!
Część przedsiębiorców w obawie przed kolejnymi obciążeniami rozważa przeniesienie swoich działalności gospodarczych do Czech. Potwierdzać to mają m.in. wyszukiwania w Internecie, gdzie w ostatnich dniach dużą popularnością cieszą się zapytania dotyczące założenia firmy w Czechach.
Jak opisuje wprost.pl, co roku coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na taki krok. „Stawki podatku dochodowego wynoszą 15 i 22 proc., a CIT dla spółek – 19 proc. Składka emerytalna wynosi zwykle ponad 14 proc., zdrowotna – nieco poniżej 7 proc.”, czytamy w serwisie.
Mateusz Morawiecki podkreśla natomiast, że po wprowadzeniu rozwiązań z „Nowego Polskiego Ładu” warunki w Polsce i tak będą bardziej atrakcyjne dla przedsiębiorców niż w Niemczech czy Słowacji. Jego zdaniem obciążenia mają być dokładnie takie same jak w Czechach.
– Ten ruch się po prostu nie opłaca – ocenił premier Morawiecki.
Źródło: wprost.pl, money.pl, DoRzeczy.pl
TK