26 października 2019

Teolog z Linzu twierdzi, że zwierzęta idą do nieba. Czas na katolickie pogrzeby psów i kotów?

(By tajai's photos (Upload by: TBjornstad 13:21, 18 July 2006 (UTC)) (http://www.flickr.com/photos/cayce/103607134/) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Zwierzęta idą do nieba – przekonuje teolog moralny z Linzu w Austrii, Michael Rosenberger. Jednocześnie teolog zaskakuje, ponieważ jest przekonany, że Kościół katolicki mógłby opracować formalny ryt pogrzebowy dla zwierząt.

 

Według austriackiego teologa moralnego Michaela Rosenberga, także zwierzęta idą do Królestwa Bożego. Taki pogląd, jak przekonuje, jest dobrze ugruntowany zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W tym pierwszym na przykład jedną z oznak nadejścia Zbawiciela jest wszechogarniający pokój, dotykający także świata zwierząt. „Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał” – głosi Księga Izajasza (Iz 11, 6).

 

W Nowym Testamencie z kolei decydujący jest w ocenie Rosenbergera list św. Pawła do Rzymian. „Stworzenie bowiem zostało poddane marności – nie z własnej chęci, ale ze względu na Tego, który je poddał – w nadziei, że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych. Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia” – pisze Apostoł Paweł (Rz 8, 20-22).

 

Michael Rosenberger powołuje się również na encyklikę papieża Franciszka „Laudato si”, gdzie czytamy o życiu wiecznym jako o przestrzeni wspólnego zadziwienia, w której uczestniczyć będzie wszelkie stworzenie.

 

Według teologa Królestwo Boże jest „miejscem miłości”, w którym wypełnione będą wszystkie ziemskie relacje i związki. Ludzie mogą mieć w jego ocenie nadzieję, że dotyczy to także ich związków ze zwierzętami.

 

Rosenberger sądzi również, że Kościół mógłby dziś wprowadzić oficjalny rytuał pogrzebowy dla zwierząt. Teolog z Linzu dodaje, że dziś wiele zależy od poszczególnych księży i ich duszpasterskiego wyczucia. W jego opinii, uroczysty pochówek zwierząt ma długą tradycję, na co wskazują liczne znaleziska archeologów.

 

 

Źródło: Kathpress.co.at

Pach/WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram