50 wpływowych teologów zaapelowało do Ojca Świętego Franciszka o podkreślenie podczas październikowego synodu znaczenia encykliki „Humanae Vitae” bł. Pawła VI. Chodzi przede wszystkim o zdecydowane odrzucenie antykoncepcji. O sprawie pisze Mathias von Gersdorff.
Publicysta zwraca uwagę, że pod apelem podpisało się wielu znanych i renomowanych teologów z Niemiec, Austrii i innych krajów świata. Apel jest odpowiedzią na jeden z bardzo dwuznacznych ustępów „Instrumentum Laboris”. Chodzi o punkt 137. dokumentu, który w ocenie rzeczonych teologów mylnie sugeruje, jakoby istniał swoisty konflikt między ludzkim sumieniem a obiektywnymi wskazaniami moralnymi zawartymi w nauczaniu Kościoła świętego. Takie twierdzenie jest niezgodne nie tylko z encykliką „Humanae Vitae” bł. Pawła VI, ale także z encykliką „Veritatis Splendor” św. Jana Pawła II.
Wesprzyj nas już teraz!
Powodem, dla którego pod apelem do papieża Franciszka podpisało się tak wielu teologów niemieckojęzycznych, jest według von Gersdorffa fakt, że w „Instrumentum Laboris” słychać echa głośnego „wyjaśnienia” encykliki „Humanae Vitae”, jakiego udzielili w 1968 roku austriaccy biskupi (tzw. Maria-Troster-Erklärung). Sugerowali wówczas, że decyzję o stosowaniu antykoncepcji należy pozostawić decyzji sumienia wiernych.
Wyjaśnienie to „miało w niemieckiej przestrzeni językowej katastrofalne skutki: odrzucono ważną przeszkodę dla rozpowszechniania się rewolucji seksualnej. To z kolei doprowadziło wielu katolików – w tym wielu teologów, a nawet biskupów – do ogólnego lekceważenia katolickiego nauczania na temat seksualności” – tłumaczy von Gersdorff.
„Obszerny apel stworzono także dlatego, że całe zastępy progresywnych teologów prowadzą prawdziwą kampanię propagandową przeciwko Humanae Vitae w kontekście nadchodzącego synodu poświęconego rodzinie. Jednym z liderów tej frakcji jest biskup Johan Bonny z Antwerpii w Belgii” – kontynuuje publicysta. „Oświadczenie 50 teologów jest tylko jednym z wielu wypowiedzi z ostatniego czasu, które krytykują Instrumentum Laboris w związku z ewidentnymi deficytami teologicznymi” – dodaje von Gersdorff.
Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de
pach