Ministerstwo Obrony Narodowej wydało polecenie, aby każda z istniejących w Polsce piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej WOT wydzieliła na korzyść wojewodów co najmniej jedną grupę Terytorialsów, którzy wesprą na swoim terenie akcję relokacji uchodźców. Taka specjalna grupa wydzielona z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wesprze punkt dla Ukraińców zorganizowany przez wojewodę podlaskiego na dworcu PKP w Białymstoku.
Wydzielone z WOT jednostki będą miały nazwę Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców. „Celem działania Grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy” – czytamy na stronie WOT. W skład każdej takiej grupy wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi, czyli m.in. odpornością psychiczną, komunikatywnością i empatią.
Żołnierze WOT z Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom uchodzącym do Polski, z ogarniętej wojną Ukrainy.
Wesprzyj nas już teraz!
Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w tzw. podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad WOT z całej Polski. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmują Terytorialsi należy wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa oraz wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców.
Już od 27 lutego żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się w pomoc w punkcie dla obywateli Ukrainy, zorganizowanego przez Podlaski Urząd Wojewódzki (na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji). Punkt ten uruchomiono na dworcu PKP w Białymstoku. Obecnie działa on całą dobę. Uchodźcy mogą w nim uzyskać informację dotyczącą: możliwości zakwaterowania, legalizacji pobytu, infolinii Urzędu ds. cudzoziemców.
Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, wzrosła liczba osób, które zgłaszają się do polskiego wojska, aby odbyć podstawowe szkolenie lub wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wzrost ten, w porównaniu do zgłoszeń przed wybuchem wojny, jest niemal trzykrotny. „Ku pokrzepieniu serc… Od kilku dni nasze skrzynki pocztowe są zapełniane wnioskami o powołania do służby. Również Polaków zamieszkujących poza granicami państwa!” – czytamy na Twitterze WOT.
Źródła- wojsko.polskie.pl, twitter.com
Adam Białous
Kilkuset żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT wspiera przyjęcie uchodźców.
Tu dworzec w #Przemyśl #Terytorialsi #3PBOT#ukraina #wojna #rosja #PolandFirstToHelp #uchodzcy #Refugees pic.twitter.com/VrH4MguM28— Terytorialsi | Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko! (@terytorialsi) March 2, 2022