4 marca 2021

Tłumacze literatury w Polsce muszą sobie zrobić zapasy pasty do butów?

(Kadr z filmu Va Banque)

W Holandii wybuchł skandal po tym, jak tłumaczka o białym kolorze skóry przetłumaczyła wiersz czarnoskórej poetki. W związku z tym, że nad Wisłą nie mamy zbyt wielu „różnorodnych” tłumaczy i trudno będzie przydzielać ich do tłumaczeń literackich według kryteriów etnicznych, przyjdzie zapewne niedługo skorzystać z rad Sławomira Mrożka.

 

Pisarz napisał swego czasu list otwarty do ONZ, w którym tłumaczył, że „Polacy to też murzyni, tylko biali. (…) Jakby Sz. Organizację raził ten kolor skóry, albo były z tym jakie trudności, to my się nawet możemy przemalować. W tym celu prosimy Sz. Organizację o transport czarnej pasty do butów marki Kiwi”. Na razie taki zapas pasty trzeba będzie sprezentować tłumaczom, a sposoby jej użycia pewnie podpowiedzą współpracownicy „Gazety Wyborczej”, którzy mają w tym pewne doświadczenie i eksperymentowali już udawanie Murzynów podczas Marszu Niepodległości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tylko w taki sposób unikniemy „skandalu”, który miał miejsce w Holandii. Poszło tam o tłumaczenie wiersza Amandy Gorman. To 22-letnia Afroamerykanka, która przeczytała swój wiersz „Wspinamy się na wzgórze” 20 stycznia podczas ceremonii inauguracji prezydentury Joe Bidena. W Niderlandach jej utwór ośmieliła się jednak przetłumaczyć osoba biała.

 

Dziennikarka Janice Deul ostro skrytykowała wybór tłumacza przez wydawnictwo Meulenhoff. 25 lutego napisała, że tłumaczenie należało powierzyć „artystce słowa mówionego, młodej i czarnoskórej kobiecie”. Jej zdaniem tylko w ten sposób można było zachować odpowiedni wydźwięk „politycznego przesłania Amandy Gorman”. Wybór białej tłumaczki Marieke Lucas Rijneveld jest dla poprawnej politycznie dziennikarki „niezrozumiałym wyborem”, który spowodował „ból, frustrację, złość i rozczarowanie wielu osób”, które „wyrażały to za pośrednictwem sieci społecznościowych”. Można sobie już tylko wyobrazić, co działoby się dodatkowo, gdyby tłumacz był jeszcze na dodatek… mężczyzną.

 

Na tym nie koniec tego absurdu. Wydawca Meulenhoff zaczął się tłumaczyć, że „angażuje się w kwestie równości płci” i popiera „pasję i walkę o integracyjne społeczeństwo”. Dodano, że wybór tłumaczki zaakceptowała sama autorka Amanda Gorman. Samokrytykę złożyła też jednak i tłumacząca wiersz, Marieke Lucas Rijneveld. Stwierdziła, że „rozumie ludzi, którzy czują się zranieni” jej wyborem. O ekspiacyjnym pomalowaniu się pastą „Kiwi” jednak nie wspomniała…

 

Bogdan Dobosz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram