Jeszcze tylko pochówek i Małopolska zamknie kwestię porządkowania spraw związanych z grobami żołnierzy Armii Czerwonej.
O zakończeniu prac ekshumacyjnych w Małopolsce poinformował w piątek Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego. Ostatnim akcentem będzie wspólny pochówek odnalezionych szczątków Czerwonoarmistów. Spoczną oni obok braci broni w kwaterze wojennej w Nowym Sączu.
Wesprzyj nas już teraz!
– Łącznie ekshumowano szczątki 28 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zostaną pochowani w kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich, znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 20 sierpnia br. – poinformował Brodowski.
Prace poprzedzone były długimi negocjacjami ze stroną rosyjską. Początkowo chodziło o przeniesienie grobu Czerwonoarmistów spoczywających u stóp pomnika wzniesionego w Nowym Sączu ku chwale Armii Czerwonej i likwidację monumentu. Ostatecznie uzgodniono, że uporządkowane zostaną wszystkie sowieckie groby położone w Małopolsce. Decyzja o rozpoczęciu prac ekshumacyjnych zapadła w maju br.
– Prace ekshumacyjne w miejscowościach: Buków, Koźmice Wielkie, Paszyn, Lipnica Mała, Chyżne i Zagórzany przeprowadzili archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, pod kierownictwem dr. Krzysztofa Tunii, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Polską Akademią Nauk a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie – wskazał Brodowski.
Jak dodał, ekshumacja szczątków sześciu żołnierzy radzieckich przeprowadzona w Nowym Sączu została wykonana przez miasto w ramach dotacji celowej z budżetu Wojewody Małopolskiego.
Jak dodał Brodowski, ze zbiorowego grobu wojennego w Bukowie (gmina Mogilany), 3 lipca br. ekshumowano szczątki dwóch żołnierzy. 7 lipca prace przeniosły się do Koźmic Wielkich (gmina Wieliczka), gdzie znajdował się pojedynczy grób wojenny radzieckiego lotnika. Tam jednak ludzkich szczątków nie odnaleziono. Kolejnym etapem była zbiorowa mogiła w Nowym Sączu, gdzie 9 lipca ekshumowano szczątki sześciu żołnierzy, pochowanych w trumnach w piwnicy grobowej. Następnie eksperci zbadali pojedynczy grób wojenny w Paszynie (gmina Chełmiec), z którego 10 lipca ekshumowano szczątki jednego żołnierza. Podobnie stało się 20 lipca w Lipnicy Małej (gmina Jabłonka). Tam także radziecki żołnierz spoczywał w trumnie. W kolejnym grobie wojennym w Chyżnem (gmina Jabłonka) spoczywało osiemnastu żołnierzy. Ich szczątki ekshumowano 21 lipca.
Ostatni grób, także zbiorowy, przebadano 30 lipca w Zagórzanach. Mieli tam być pochowani radzieccy lotnicy. Żadnych szczątków nie odnaleziono. Podczas prac ekshumacyjnych obecni byli przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz pracownicy właściwych terytorialnie Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
molik