5 maja 2015

To już pewne. Proces Czesława Kiszczaka zostanie wznowiony

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Czesław Kiszczak niebawem stanie przed sądem. Sąd Administracyjny oddalił zażalenie obrony Kiszczaka na wznowienie sprawy zawieszonej w 2013 roku z powodu jego stanu zdrowia. Bogusław Czerwiński, prokurator IPN, ma nadzieję, że teraz SA bezzwłocznie wyznaczy termin procesu odwoławczego Kiszczaka. IPN będzie wnosił o utrzymanie wyroku skazującego sądu pierwszej instancji.

 

Jak poinformował „Nasz Dziennik”, 2 kwietnia br. SA „odwiesił” proces odwoławczy Czesława Kiszczaka, skazanego nieprawomocnie na 2 lata więzienia w zawieszeniu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku. „SA wydał wtedy takie postanowienie w związku z najnowszą opinią lekarzy, którzy uznali, że stan zdrowia psychicznego podsądnego „znacznie utrudnia” jego uczestnictwo w czynnościach procesowych. Proces podjęto, bo biegli nie uznali, że stan zdrowia podsądnego to uniemożliwia, lecz tylko utrudnia, a pod pewnymi warunkami proces jest możliwy. O podjęcie sprawy wnosił prok. Czerwiński” – podaje portal „Naszego Dziennika”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mec. Grzegorz Majewski, obrońca Kiszczaka, złożył zażalenie na tę decyzję. Tłumaczył, że zdrowie Kiszczaka uniemożliwia proces apelacyjny. Troje sędziów SA uznało jednak, że zażalenie jest niezasadne. Prok. Czerwiński wyraził satysfakcję z decyzji SA i podkreślił, że pion śledczy IPN nie godził się z zawieszeniem tej sprawy.

 

W 2012 r. Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. W 2013 r. SA zawiesił badanie apelacji z uwagi na złe zdrowie Kiszczaka. W lipcu 2014 r. SA, na wniosek IPN, zlecił ponowne badania lekarskie b. szefa MSW. W grudniu 2014 roku policja wykonała decyzję SA o doprowadzeniu Kiszczaka na badania do Gdańska.

 

Jak przypomina dziennik, w 2007 r. pion śledczy IPN oskarżył dziewięć osób – członków władz przygotowujących stan wojenny oraz Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Proces ruszył w 2008 r.; kilku podsądnych zmarło; sprawy innych wyłączano ze względu na ich zły stan zdrowia.

 

W 2012 r. SO orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Jaruzelskiego w celu likwidacji NSZZ „Solidarność”, zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Kiszczaka skazano na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny.

 

Źródło: naszdziennik.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram