8 listopada 2016

To już prawdziwy eurokołchoz. Komisja Europejska krytykuje podniesienie wieku szkolnego w Polsce

„Niedawna decyzja o podniesieniu wieku obowiązku szkolnego do lat siedmiu nie jest zgodna z wynikami międzynarodowych badań, w których podkreślono znaczenie wczesnego nauczania” – tak w swoim raporcie Komisja Europejska pisze o podniesieniu przez Polskę wieku szkolnego. Widać, że urzędnicy z UE chcieliby decydować o wszystkim i za wszystkich.

 

Krytyka polskich władz o podniesieniu z sześciu do siedmiu lat wieku rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole znalazła się w „Monitorze Kształcenia i Szkolenia 2016”. Jak oceniła KE, decyzja Polski – de facto przywracająca od lat obowiązujące w polskiej szkole zasady – „nie jest zgodna z wynikami międzynarodowych badań, w których podkreślono znaczenie wczesnego nauczania”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tibor Navracsics, komisarz UE ds. edukacji dodał, że z badań i statystyk wynika, że z punktu widzenia rozwoju umiejętności i osobowości najkorzystniejszy dla dzieci jest wczesny etap edukacji. – Dlatego popieramy wszystkie reformy, które obniżają wiek wchodzenia dzieci w system edukacyjny, także w system opieki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Decyzja Polski jest sprzeczna z tą tendencją, dlatego ją krytykujemy – powiedział.

 

W publikacji KE znalazła się też wzmianka na temat rozpoczętej przez rząd reformy ustroju szkolnego. Komisarz przyznał jednak, że KE w tej chwili nie ma żadnej oceny na jej temat. – Oczywiście obserwujemy sytuację i jesteśmy otwarci na wszelkie dyskusje z polskim rządem – powiedział komisarz.

 

Choć KE krytykuje decyzja władz polskiego rządu, to jednocześnie przyznaje, że Polska jest wśród krajów UE z najniższym odsetkiem osób przedwcześnie kończących edukację. Mamy też jedne z najlepszych wyników, jeśli chodzi o zdobywanie przez uczniów podstawowych umiejętności czytania, w dziedzinie matematyki i nauk przyrodniczych. „Według raportu polska oświata nadal jednak boryka się z problemami dotyczącymi nauczania umiejętności przekrojowych, takich jak krytyczne myślenie, wykorzystanie wzorów matematycznych, argumentacja i interpretacja czy umiejętność napisania streszczenia” – informuje gosc.pl.

 

Źródło: gosc.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram