Wedle sondażu przeprowadzonego w listopadzie 2023 roku, 92 procent Ukraińców uznaje Wielki Głód za zbrodnię przeciwko narodowi. Sztucznie wywołany głód na Ukrainie pochłonął co najmniej 3,5 mln istnień, ale jeszcze w 2010 roku tylko co drugi Ukrainiec określał go mianem ludobójstwa. Opinię tę zmieniła mocno zbrojna napaść Rosji na Ukrainę. W tym roku mija 91 lat o tych dramatycznych wydarzeń.
Stosunek Ukraińców do Wielkiego Głodu od 2010 roku bada grupa socjologiczna Rating. Jak się okazuje, na początku badań zaledwie 60 procent respondentów odpowiadało twierdząco na pytanie „czy zgadza się pan/ pani z twierdzeniem, że głód lat 1932-33 był ludobójstwem narodu ukraińskiego”.
Tegoroczne badania wskazują na mocną zmianę oceny wydarzeń sprzed 91 lat. Obecnie z twierdzeniem tym zgadza się 92 proc. respondentów.
Wesprzyj nas już teraz!
Ukraińcy określają Wielki Głód mianem Hołodomoru. W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w latach 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.
Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność, były konfiskowane przez władze.
W 1932 roku w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka za zabranie jednego kłosa z należącego do kołchozu pola. Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż. W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji.
Na Ukrainie opór ten był największy. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Wśród ofiar byli też Polacy.
Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo w 2006 roku. Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu obchodzony jest na Ukrainie co roku w ostatnią sobotę listopada.
Źródło: PAP/ Oprac. MA
Amerykańskie stany uznają, że Wielki Głód był ludobójstwem. O Rzezi Wołyńskiej zapominają
90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa