28 października 2021

To nie koniec problemów TVN-u? KRRIT chce interwencji Trybunału Konstytucyjnego

(Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons)

Po problemach z uzyskaniem koncesji we Wrześniu tego roku stację TVN mogą czekać kolejne trudności. Od czasu nowelizacji prawa, zakazującej działalności mediom w większości finansowanym przez podmioty poza-europejskie, TVN nadaje w oparciu o rejestrację w Holandii. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poprosiła władze o przedstawienie TK wątpliwości, czy przepisy, które zagwarantowały koncernowi na tej podstawie polską koncesję, są zgodne z ustawą zasadniczą.

Przewodniczący KRRiT zwraca się do Prezydenta RP, Premiera i innych organów konstytucyjnych o zbadanie zgodności art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją RP”. To treść komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według instytucji obecne przepisy w sposób nierówny traktują media zarejestrowane w Polsce i w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W myśl obecnego prawa, w przypadku podmiotów mających siedzibę w Polsce, zagraniczni udziałowcy nie mogą posiadać więcej niż 49% kapitału spółki. Polskie zezwolenie na transmisję mogą otrzymać jednak również stacje, których siedziby znajdują się w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tych nie obowiązuje już powyższe ograniczenie. „Sytuacja ta jest sprzeczna z zasadami równości wobec prawa i podważa reguły prawidłowej konkurencji na tym samym rynku”, mówi oświadczenie KRRIT.

Jak zwracają uwagę autorzy dokumentu, na tym stanie rzeczy korzysta w Polsce koncern medialny, który „jest co prawda bezpośrednio kontrolowany przez podmiot z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale jednocześnie pośrednio jest zależny od podmiotu spoza EOG”. Chodzi o TVN, którego większościowi udziałowcy zlokalizowani są w Stanach Zjednoczonych. Stacja otrzymała pod koniec września 2021 polską koncesję, ponieważ działa w ramach spółki zarejestrowanej na terenie Niderlandów. „22 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kilkanaście miesięcy po złożeniu wniosku, ostatecznie przyznała polską koncesję telewizji TVN24. Jednocześnie KRRiT wydała tego dnia uchwałę, w której m.in. zobowiązała przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego do wystosowania apelu o złożenie wniosku do TK ws. Konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji”, donosi gazeta.pl

Wesprzyj nas już teraz!

Już od momentu wprowadzenia nowelizacji Ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji 11 sierpnia 2021, zmianie prawnej nadano popularną nazwę „Lex TVN”. To kolokwialne określenie odzwierciedlało przekonanie, że ograniczenie przyznawanie koncesji mediom kontrolowanym przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma uderzyć właśnie w tę stację. W pierwszej fazie konfliktu z KRRIT koncern uniknął konsekwencji, uzyskując zgodę na rejestrację swojej siedziby w należącej do EOG Holandii.

Źródła: gazeta.pl

FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram