2 czerwca 2022

Totalna kontrola podstawą „zaufania”? Nowe uprawnienia skarbówki budzą poważne obawy i wątpliwości

(fot. pixnio)

W przyszłym miesiącu wejdą w życie przepisy rozszerzające prawo administracji skarbowej do kontroli kont obywateli. Urzędnicy będą mogli uzyskać informacje o stanie rachunku i historii transakcji. Dotychczas banki miały obowiązek udostępniać takie dane tylko w wypadku podejrzenia o przestępstwo finansowe.

Jak informuje serwis rp.pl, nowe przepisy budzą wiele obaw. W marcu ostrzegał przed nimi rzecznik praw obywatelskich Marcin Więcek. Jego zdaniem rząd nie przedstawił uzasadnionej przyczyny rozszerzenia kompetencji skarbówki, która „znacząco poszerza zakres ingerencji w sferę prywatności obywateli”.

Do mających wejść w życie od lipca regulacji krytycznie odniósł się również cytowany przez serwis doradca podatkowy, Dariusz Malinowski, w ocenie którego organy skarbowe już teraz posiadają szeroki zakres kompetencji, który pozwala im skutecznie zwalczać nadużycia. Rządowa argumentacja wprowadzenia dodatkowych uprawnień jest zatem według niego niezasadna.

Wesprzyj nas już teraz!

Co dokładnie zmieni się w prawie od 1 lipca 2022? Jak wyjaśnia rp.pl, „banki będą miały obowiązek przekazać organom podatkowym dane dotyczące m.in. liczby posiadanych przez daną osobę rachunków, obrotów i stanów tych rachunków. Podadzą przy tym kwoty i daty poszczególnych wpłat. (…) Obecnie bank przekazuje takie informacje o osobie podejrzanej. Od lipca 2022 r. obowiązek będzie dotyczył osoby fizycznej już w prowadzonym przez skarbówkę postępowaniu przygotowawczym”.

„Może to dotyczyć np. sytuacji, w której podatnik nie ujawnia dochodów, by nie płacić podatku, lub prowadzi niezarejestrowany biznes”, podkreśla medium. Dodatkowo prawo do uzyskania informacji o finansach osoby fizycznej nabędzie naczelnik urzędu skarbowego.

Do obaw o możliwe naruszenie prywatności i danych wrażliwych odniósł się Bartosz Zbaraszczuk, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnik uspokajał, że z prawa do wglądu w finanse osób fizycznych skorzystać można jedynie w szczególnych wypadkach, w związku z czynami „ stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego” w wypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Zapewnił jednocześnie, że wobec powstającej kontrowersji skarbówka jeszcze raz przeanalizuje przepisy, w razie potrzeby zmieniając ich treść.

Źródła: rp.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram