Watykan wziął na celownik kolejną francuską diecezję. Chodzi o Bayonne, gdzie rządy od 2008 roku sprawuje bp Marc Aillet. W tle oskarżenia o… tradycjonalizm.
Jak przekonuje sam bp Marc Aillet, nie chodzi o regularną wizytację apostolską, ale o „braterską wizytę”. „Braterską wizytę” złoży jednak specjalny delegat Watykanu, którym został abp Antoine Hérouard. Oficjalnie nie wiadomo nic o przyczynach wizyty. Sam biskup w nagraniu z końca maja mówił tylko enigmatycznie o narzekaniach wiernych, jakie miały dotrzeć do Rzymu. Chodziłoby o doktrynę, liturgię, sposób kierowania diecezją, finanse oraz stosunek między Kościołem a społeczeństwem.
Biskup jest członkiem dwóch stowarzyszeń, które wywołują u niektórych kontrowersję. Chodzi o Stowarzyszenie Zjednoczonych Serc (Alliance des cœurs unis), które promuje akt poświęcenia siebie i całej Francji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Niepokalanemu Sercu Maryi.
Wesprzyj nas już teraz!
Drugą organizacją jest wspólnota kapłańska Communauté Saint-Martin. Jej członkowie sprawują wprawdzie nową Mszę świętą, ale często po łacinie, ad orientem oraz z chorałem gregoriańskim. W 2023 roku do wspólnoty należało 185 kapłanów i diakonów oraz ponad 100 seminarzystów. Jej członkowie działają nie tylko we Francji, ale również w Niemczech, Włoszech oraz na Kubie. Wspólnota odwołuje się do tradycji benedyktyńskiej z kongregacją solesmeńską. Jej założyciel ks. Jean-Francois Guérin był oblatem opactwa w Fontgombault oraz uczniem o. Prospera Guérangera.
67-letni biskup Marc Aillet przed objęciem diecezji Bayonne był wikariuszem generalnym u konserwatywnego i bliskiego tradycjonalizmowi bp. Dominique Reya z diecezji Fréjus-Toulon. To właśnie bp. Reyem Watykan zajął się w ubiegłym roku, po wizytacji apostolskiej umieszczając w diecezji nowego biskupa pomocniczego, de facto mającego zastąpić bp. Reya.
Źródła: katholisch.de, PCh24.pl, alliancedescoeursunis.com
Pach