18 września 2024

Troska o środowisko czy już eko-religia? W Krakowie powstanie „w pełni ekologiczna kwatera pochówkowa”

(fot. Pixabay)

W piątek, 20 września odbędzie się uroczyste otwarcie „kwatery ekologicznej” na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich. W otoczeniu drzew będzie można złożyć urnę z prochami, zbudowaną z tworzyw biodegradowalnych. Spoczywający w kwaterze, zamiast nagrobków będą mogli być upamiętnieni jedynie poprzez „kamienie pamięci” oraz drewniane tabliczki.

Pomysłodawca inicjatywy to obecny zastępca prezydenta Krakowa Łukasz Sęk. Jako radny miasta w 2023 r. wskazał na potrzebę stworzenia miejsca pochówku dla mieszkańców takich jak np. „Lasy pamięci”.

– Ewolucja stylu życia, który uwzględnia konieczność dokonywania wyborów proekologicznych dotyka również tak delikatnej materii jaką jest pochówek zmarłego. Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach. Ten stan rzeczy powoduje, że osoby, które planują pochówek w sposób minimalistyczny i nieingerujący w środowisko naturalne praktycznie nie mają możliwości zrealizowania swojego celu. Te braki w polskich przepisach pociągają za sobą konieczność poszukiwania rozwiązań pośrednich – mówił polityk.

Wesprzyj nas już teraz!

Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zawiera miejsce dla 135 „ekogrobów”. Do czworobocznej alei obsadzonej cisami prowadzi drewniana furta i kamień z napisem „Drzewa pamięci”. Jak zauważa portal Kraków.pl, bliskich zmarłych będzie można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców. Z kolei miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci bądź drewnianą tabliczką. Do upamiętnienia zmarłych nie mogą zostać użyte jakiekolwiek elementy betonowe czy stalowe.

Na religijny, choć bynajmniej nie katolicki charakter inicjatywy wskazuje zainstalowany „pomnik upływu czasu i przemijania” – oś czasu „Tempus fugit”, oparty o przebieg równoleżnika 50° N przez teren nekropolii i „wykorzystujący zjawisko geologiczne dryfu kontynentów”.

„Proekologiczna przemiana w tradycji upamiętnienia zmarłych” zdaniem autorów niewątpliwie „pozwoli spojrzeć mieszkańcom w inny, także bardziej odpowiedzialny sposób na kwestię troski o środowisko naturalne”.

Źródło: krakow.pl

PR

Ludzki kompost. Ostateczne odrzucenie duszy [WSTRZĄSAJĄCY POMYSŁ LEWICY]

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 261 419 zł cel: 300 000 zł
87%
wybierz kwotę:
Wspieram