Dzisiaj

Trump nie wyklucza użycia siły: Czy zajmie Grenlandię i Kanał Panamski?

(fot. youtube)

Donald Trump nie wykluczył użycia siły militarnej celem przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim. Mówił też o „sztucznej granicy” USA i Kanady, stwierdzając, że Kanada powinna zostać stanem USA. 

Prezydent-elekt Donald Trump podczas konferencji prasowej w Mar-a-Lago został zapytany przez jednego z dziennikarzy, czy może wykluczyć użycie siły militarnej i ekonomicznej w sprawie Grenlandii i Kanału Panamskiego. „Nie” – odpowiedział krótko. „Nie mogę wykluczyć użycia żadnej z nich” – dodał. Jak stwierdził, może dojść do tego, że „będzie trzeba coś zrobić”.

Polityk podkreślił, że zarówno Kanał Panamski jak i Grenlandia są kluczowe dla utrzymania stabilności amerykańskiej gospodarki. Wskazał też na to, że coraz większe wpływy w Kanale Panamskim mają Chińczycy i jest to nieakceptowalne. Tego samego argumentu użył w sprawie Grenlandii, mówiąc, że wokół niej pływają chińskie i rosyjskie okręty.

Wesprzyj nas już teraz!

W tym samym dniu na Grenlandię poleciał syn Trumpa, Donald Trump Jr. Z dużym zespołem dziennikarzy „prywatnie” odwiedził wyspę. Fotografował się z mieszkańcami Grenlandii, trzymając wielką amerykańską flagę. Mieszkańcy mieli czapki ruchu MAGA – Make America Great Again.

Premier Danii Mette Frederiksen wypowiedziała się na temat oddania Grenlandii Stanom Zjednoczonym dość ambiwalentnie. „Grenlandia należy do Grenlandczyków” – stwierdziła, dodając, że to sami mieszkańcy muszą określić własną przyszłość. Podkreśliła, że Grenlandia „nie jest na sprzedaż”, ale zaznaczyła zarazem, że Dania potrzebuje bliskiej współpracy z USA.

Donald Trump mówiąc o użyciu siły wobec Panamy i Danii wskazywał, że oprócz dbania o stabilność ekonomiczną USA ma też na widoku „ochronę wolnego świata”.
Powiedział, że prezydent Jimmy Carter, który przekazał kontrolę nad Kanałem Panamskim Panamie, był „dobrym człowiekiem”, ale jego decyzja stanowiła „wielki błąd”.
Ponadto Donald Trump zasugerował, że będzie dążyć do włączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych. W tym wypadku odrzucił możliwość użycia siły wojskowej, ale zagroził użyciem przemocy ekonomicznej (ang. „economic force”). Stwierdził, że granica dzieląca Kanadę i Stany Zjednoczony jest „sztucznie wyrysowaną linią”. „[Kanada] powinna być stanem” – stwierdził.

Ustępujący premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że nie ma żadnych szans na przystąpienie Kanady do Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślił, większe szanse ma śnieg na przetrwanie w piekle.

Jednak jeszcze w grudniu na łamach kanadyjskiego „National Post” ukazał się artykuł, w którym autor Adrian Humprheys zauważał trzeźwo, że ze względu na amerykańską siłę militarną przejęcie Kanady nie byłoby większym problemem.

„W stanie Nowy Jork, niedaleko Ottawy, znajduje się 10 Dywizja Górska. To elitarny oddział Armii USA. Mówiąc szczerze, nie sprawiłoby im większej trudności przejechać do Ottawy i ogłosić, że od teraz [Ottawa] jest częścią USA”. Autor dodał, że taki scenariusz jest jednak „mało prawdopodobny”.

Podczas tej samej konferencji Donald Trump zapowiedział też, że zmieni nazwę Zatoki Meksykańskiej. Wkrótce ma nazywać się Zatoką Amerykańską. „Co za piękna nazwa” – powiedział prezydent-elekt.

Źródła: bbc.com, nationalpost.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 48 990 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram