Amerykański prezydent polecił swoim ministrom zbadać, czy CIA może ponownie stosować kontrowersyjne techniki operacyjne wobec podejrzanych o terroryzm. Chodzi m.in. o podtapianie więźniów, czego zabroniła administracja Obamy.
Kontrowersyjny program zainicjowany przez George’a W. Busha po zamachu na World Trade Center został zakazany, kiedy Barack Obama objął urząd w 2009 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
W tajnych więzieniach CIA za granicą stosowano techniki uznawane za „tortury”. Zgodnie z rozporządzeniem Trumpa, krajowe służby bezpieczeństwa mają ocenić, czy zakaz Obamy w sprawie programu powinien zostać cofnięty. Nowy prezydent USA pyta także, czy wojskowe więzienie Guantanamo na Kubie powinno być ostatecznie zamknięte.
W środę sekretarz prasowy Białego Domu Sean Spicer odpowiadając na pytania dziennikarzy powołujących się na rzekome pismo prezydenta powiedział: To nie jest dokument Białego Domu i nie mam pojęcia, skąd pochodzi.
Donald Trump ostatnio publicznie zasugerował, że niekiedy podtapianie więźniów może przynieść korzyści. Powiedział też, że poprosił ludzi z wierchuszki służb wywiadu, by sprawdzili, czy to naprawdę jest skuteczne i czy „tortury” przynoszą efekty. Otrzymał zapewnienie, że tak.
Dodał, że, „gdy ISIS robi rzeczy, o których nikt nigdy nie słyszał od czasów średniowiecza, to on mocno opowiada się za podtapianiem”. – O ile mi wiadomo, musimy zwalczać ogień ogniem – mówił. Zastrzegł jednak, że w tej kwestii będzie polegał na radzie swego sekretarza obrony Jamesa Mattisa oraz dyrektora CIA Mike’a Pompeo.
Obaj urzędnicy wcześniej potwierdzili, że sprzeciwiają się przywróceniu kontrowersyjnych metod przesłuchań stosowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.
– Prezydent może wydać każdy akt wykonawczy. Rozporządzenie jakie chce. Ale prawo jest prawem. Nie jestem za przywróceniem tortur w Stanach Zjednoczonych Ameryki – mówił republikański senator John McCain, który przeszedł tortury jako jeniec wojenny w Wietnamie.
Republikanka Liz Cheney jednak stwierdziła: Jestem za wzmocnieniem zasad przesłuchań. Myślę, że to coś, co wyraźnie pomogło nam w przeszłości, aby zapobiec atakom i ratować życie. Dodała, że tak naprawdę dla ratowania życia niewinnych ludzi, każdy naczelny dowódca sił zbrojnych powinien użyć dowolnego narzędzia pozostającego do jego dyspozycji.
Organizacje broniące „praw człowieka” już wyraziły oburzenie. Wedle szefowej Human Rights First, Elllisy Massimino, powrót programu CIA, który był źródłem tortur, podważa bezpieczeństwo narodowe USA. Obawia się ona jeszcze większej bezwzględności wroga i większej determinacji, by prowadzić walkę z USA.
Źródło: bignewsnetwoek.com
AS