26 września 2012

Trwają obchody 400. rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi

27 września w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie odbędzie się uroczysta Msza Święta z okazji 400. rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi. Do końca 2012 roku zaplanowano jeszcze kilka wydarzeń poświęconych temu wielkiemu kapłanowi i patriocie.


Msza Święta z okazji 400. rocznicy ks. Piotra Skargi rozpocznie się o godzinie 18 w Kościele ks. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej w Krakowie. Eucharystii będzie przewodniczyć J.E. kardynał Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosi Adolfo Nicolás SJ, generał Jezuitów. Po Mszy Świętej odbędzie sie koncert w wykonaniu Capelli Cracoviensis. Tym samym zakończony zostanie rok ks. Skargi, który rozpoczął się 27 września 2011 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Krakowski kościół św. Piotra i Pawła to miejsce wyjątkowe dla admiratorów osoby ks. Piotra Skargi. Znajduje się tam bowiem krypta tego polskiego duszpasterza.

 

We środę odbyła się premiera filmu krakowskiego twórcy Jarosława Mańki pt. „Skarga”. Pokaz poprzedziła modlitwa, którą odmówiła licznie zgromadzena publiczność. Obraz powstał dzięki staraniom Instytutu im. ks. Piotra Skargi w Krakowie.

 

W ramach obchodu roku ks. Piotra Skargi w wypełnionej maksymalnie sali domu parafialnego Katedry Opieki Najświętszej Marii Panny w Radomiu prof.Mieczysław Ryba wygłosił prelekcje  pt. „Nauczanie ks.Piotra Skargi a kryzys współczesnej polityki”.

Piotr Skarga wieszczył możliwość upadku Rzeczpospolitej w sytuacji, gdy była ona u szczytu swej potęgi. Za czasów panowania Zygmunta III Polska bowiem triumfowała w różnych wojnach, w kraju panował zaś dobrobyt, państwo uznawane było za jedną z większych potęg europejskich. A mimo to wielki kaznodzieja wieszczył zalążki upadku. Jego jednoznaczne stanowisko co do zamętu religijnego wynikającego z reformacji miało niedługo pokazać swoje ostrze, choćby w kilkadziesiąt lat później w czasie potopu szwedzkiego. Szwedzi bardzo umiejętnie starali się wykorzystywać sprawy różnowierców dla swoich celów politycznych związanych ze skłóceniem Polaków i panowaniem nad Rzeczpospolitą – mówił prof. Ryba. 

– Jeśli mielibyśmy się pokusić o refleksję, jak te wskazania były istotną przestrogą dla kolejnych pokoleń Polaków, to wystarczy prześledzić wiek dziewiętnasty i dwudziesty, kiedy to nie tyle może zamęt religijny, co ideologiczny stanowił fundamentalne zagrożenia dla przetrwania wspólnoty narodowej. Ideologie antychrześcijańskie (komunizm, nazizm itp.) starały się być czymś w rodzaju „nowoczesnych” systemów parareligijnych mających doprowadzić do zbawienia Europy i świata. Tak naprawdę tylko dzięki wiernemu trwaniu przy wierze katolickiej udawało się ocalić naród i to nawet w sytuacji upadku państwa polskiego – przypomniał historyk. 

Przed nami jeszcze kilka wydarzeń zaplanowanych w związku z obchodami roku ks. Piotra Skargi. 7 paździenika zostanie odprawiona w toruńskim kościele akademickim uroczysta Msza Święta.  W dniach 24-26 października w  Łodzi, Katedra Literatury Staropolskiej i Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej Uniwersytetu Szczecińskiego organizują Międzynarodowy Kongres Naukowy „Piotr Skarga – w czterechsetlecie śmierci”.

Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizuje 8 listopada seminarium naukowe Piotr Skarga: patriota, reformator, społecznik – wyzwania dla wychowania.

Trzy warszawskie uczelnie: UW, UKSW i Papieski Wydział Teologiczny w dniach 15-17 listopada zorganizują sesje naukowe poświęcone ks. Piotrowi Skardze.

 Źródło: apostolowie.pl

ged, luk

{galeria}

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram