3 czerwca 2014

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie płci

(Sejm RP, Wejście do budynku głównego od zewnątrz, zdjęcie wykonane 21 stycznia 2007 roku, autor: Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl, domena publiczna via wikimedia commons)

Ministerstwo sprawiedliwości wraz z ministerstwem zdrowia pracują nad projektem ustawy regulującej zmianę płci. Ma on „uporządkować” sytuację prawną osób transpłciowych, ułatwiając przy okazji „zmianę” płci.

Projekt tekstu znajduje się na etapie społecznych konsultacji. Jego autorzy proponują uregulowanie procesu zmiany płci w oparciu o czynniki psychiczne, wprowadzenie dokumentu tymczasowego i uregulowanie legalności zabiegów chirurgicznych służących „zmianie”. Osoba chcąca poddać się takim praktykom miałaby najpierw uzyskać dokumentację medyczną od lekarza potwierdzającego zaburzenie tożsamości płciowej. Z diagnozą zapoznać miałaby się trzyosobowa komisja w skład której wchodziłby psycholog, psychiatra i seksuolog. To ona wydawałaby decyzję administracyjną, z którym zainteresowana osoba szłaby do sądu orzekającego o formalnej zmianie płci.

Wesprzyj nas już teraz!

Zgodnie z projektem wydanie decyzji oznaczałoby z kolei korektę aktu urodzenia i przyznanie danej osobie pełnego „statusu prawnego związanego z nową płcią”. Zgoda sądu miałaby umożliwiać usunięcie narządów płciowych i następującą po tym chirurgię plastyczną. Zmiana płci umożliwiać miałaby także zawarcie małżeństwa.

Projekt entuzjastycznie ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja popiera także refundację „zabiegów”. Ich koszt szacowany jest na 15 tysięcy złotych w przypadku „tranzycji” mężczyzn w kobiety, w przypadku „zmiany” płci kobiet koszty wynoszą już 45 tysięcy złotych. Koszt badań wstępnych szacowany jest na 3 tysiące złotych. Z procedury tej mogłoby skorzystać do 200 osób rocznie.

Pomysł, żeby kształtować stan cywilny pod dyktando subiektywnych przekonań osób cierpiących na zaburzenia znajdujące się na liście międzynarodowej klasyfikacji chorób, jest co najmniej kontrowersyjny. Tym bardziej że jak wynika ze szwedzkich badań przeprowadzonych w Karolinska Institutet, obejmujących 324 osoby transseksualne przebadane w ciągu trzech dekad (1973-2003), po przeprowadzeniu procedury tzw. zmiany płci obserwuje się wśród osób jej poddanych wyraźnie większą śmiertelność. Wykazują one poważnie zwiększoną podatność na zachowania samobójcze i choroby psychiczne niż reszta populacji – komentuje dr Joanna Banasiuk z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

Źródło: naszdziennik.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 58 515 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram