Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne – orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Wyrok ten oznacza, że osoby zatrudnione na zasadzie umowy zlecenie lub umowy o dzieło mogą należeć do związków zawodowych. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które wniosło do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych, liczba osób, które teoretycznie mogłyby być zainteresowane zrzeszaniem się, a do tej pory nie miały takiej możliwości, przekracza 3 miliony zatrudnionych.
Sędzia Marek Zubik przedstawiając wyrok uzasadniał, że „skoro konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać”.
Wesprzyj nas już teraz!
Odnosząc się do dzisiejszej decyzji TK, Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” mówi, że orzeczenie Trybunału sprzyja poszerzaniu swobód związkowych i w tym kierunku powinny iść także zmiany w prawie. – Z dużą radością i satysfakcją przyjmujemy to orzeczenie Trybunału. Natomiast wynika z niego, że pewne formy wypierania stosunku pracy z naszego rynku pracy godzą w podstawowe prawa obywatelskie. Nie zmienia to także innego faktu, że w ustawie o związkach zawodowych takim fundamentem członkostwa w związku, utworzenia związku, jest istnienie stosunku pracy – powiedział Śniadek.
Jak przypomina Radio Maryja, obecnie w ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.
Źródło: Radio Maryja
pam