Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu oddalił skargi złożone przez rządy Słowacji i Węgier w sprawie „obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech”.
„Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku”, napisano w komunikacie.
Wesprzyj nas już teraz!
We wrześniu 2015 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o rozmieszczeniu w krajach Wspólnoty 120 tys. uchodźców. W rozmowach na ten temat uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych a postanowienia podjęto poprzez „głosowanie większościowe”. Przeciwko przymusowej, kwotowej relokacji zagłosowali przedstawiciele Czech, Słowacji, Rumunii oraz Węgier, natomiast od głosu w tej sprawie wstrzymał się minister Finlandii.
Zaraz po ogłoszeniu większościowej decyzji Rady UE władze Słowacji oświadczyły, że Bratysława nigdy nie zgodzi się na narzucane odgórnie decyzje w tej sprawie i zaskarży tę decyzję unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Działania te zdecydowanie poparł rząd Victora Orbana i również zwrócił się w temacie przymusowej relokacji do unijnej instytucji.
Przedstawiciele Słowacji i Węgier argumentowali, że tego typu decyzja nie przyniesie żadnego rozwiązania problemów wywołanych przez kryzys migracyjny. Wyliczali również błędy proceduralne związane z jej podjęciem.
Oba kraje wspierała Polska. Ze względu na poparcie decyzji o przymusowej relokacji przez poprzednią koalicję PO-PSL rząd Beaty Szydło ostatecznie nie zdecydował się na złożenie skargi do Trybunału UE.
Z kolei przeciwko skardze Słowacji i Węgier wystąpiły Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.
Źródło: rp.pl, PCh24.pl
TK