14 marca 2017

Trybunał Sprawiedliwości usankcjonował firmowe zakazy noszenia symboli religijnych i politycznych

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Jason Morrison / freeimages.com)

Przedsiębiorstwo może zakazać noszenia w miejscu pracy widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych i nie jest to dyskryminacją – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Chociaż wyrok dotyczy sprawy dwóch muzułmanek, które zaskarżyły zakaz noszenia burek w miejscu swego zatrudnienia, to będzie mieć znacznie szersze konsekwencje.

 

Pozew w kwestii ubioru religijnego złożyła żyjąca w Belgii Samira Achbita. Była ona recepcjonistką w firmie ochroniarskiej G4S Secure Solutions. Domagała się prawa do noszenia w miejscu pracy islamskiej chusty. W odpowiedzi szefowie zwolnili ją ze względu na obowiązujący na terenie zakładu zakaz uzewnętrzniania znaków religijnych, politycznych i światopoglądowych.

Belgijskie sądy dwóch instancji odrzucały pozew muzułmanki. W końcu sąd kasacyjny zwrócił się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE o doprecyzowanie istniejącego zakazu dyskryminacji ze względu na religię lub przekonania. Wyrok głosi, że w tej sprawie nie można mówić o dyskryminacji, gdyż regulamin firmy jest jednakowy dla wszystkich zatrudnionych.

Sędziowie zobowiązali jednak sąd krajowy do ustalenia, czy regulamin nie sankcjonuje tak zwanej dyskryminacji pośredniej. Zachodzi ona, w myśl prawa unijnego, gdy „pozornie neutralny obowiązek w rzeczywistości stawia osoby wyznające określoną religię lub mające określone przekonania w niekorzystnej sytuacji”.

Analogiczne rozstrzygnięcie zapadło w drugiej, podobnej sprawie, która wytoczyła żyjąca na terenie Francji Asma Bougnaoui. Klient firmy, w której pracowała zażądał, by zrezygnowała z niszenia chusty, na co nie przystała i również straciła angaż. Według Trybunału, do sądu francuskiego należy ustalenie, czy kobieta złamała regulamin zakładu, mówiący o neutralności religijnej i światopoglądowej. Trzeba też zbadać, czy przepisy firmy w równy sposób traktowały wszystkich zatrudnionych.

Trybunał postanowił, iż „uwzględnienia przez pracodawcę życzenia klienta, aby świadczone na jego rzecz usługi nie były wykonywane przez pracownicę noszącą chustę islamską” nie można potraktować jako niedyskryminującego wymogu zawodowego.

 

Źródło: rmf24.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram