Kilkaset tysięcy osób wzięło udział w marszu „Obudź się Polsko”, który przeszedł ulicami Warszawy. Manifestujący wyrazili swój sprzeciw wobec polityki rządu Donalda Tuska oraz domagali się poszanowania swobód obywatelskich i zagwarantowania pluralizmu mediów.
Dziesiątki zorganizowanych grup i stowarzyszeń z całej polski, setki biało-czerwonych flag i tysiące osób solidarnych z katolickimi mediami – tak wyglądała dziś Warszawa. Już od rana na drogach dojazdowych do stolicy widać było jadące w jej kierunku autokary ze wszystkich stron Polski. Bardzo liczna grupa protestujących przyszła na Plac Trzech Krzyży – miejsce rozpoczęcia marszu, już przed południem.
Wesprzyj nas już teraz!
O 11:30 odbył się patriotyczny koncert. Zaraz po nim odmówiono różaniec w intencji ojczyzny. O 13 rozpoczęła się celebracja mszy świętej, której przewodniczył ks. Walenty Królak, proboszcz parafii św. Augustyna. – Przeżywajmy Eucharystię, która nawiązuje do tradycji Mszy Świętych za Ojczyznę, które celebrował przed laty bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Dzisiaj są inne czasy, inne problemy, ale na pewno nie mniejsze potrzebujemy znowu przyzywać Boga; byśmy umieli duchowo i moralnie się odrodzić. Bo widzimy, że demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego. Dlatego tu jesteśmy i dlatego przynosimy Bogu wszystkie swoje problemy – mówił ks. Królak podczas homilii.
Problemów, z którymi protestujący przyjechali do Warszawy, jest wiele. Głównym powodem, dla którego zorganizowano marsz, jest dyskryminacja telewizji TRWAM przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i brak miejsca dla katolickich mediów na cyfrowym multipleksie. Pomimo kilku milionów podpisów zebranych w obronie toruńskiej stacji i trwającej od miesięcy kampanii społecznej, sytuacja nie ulega zmianie. Maszerującym nie podoba się również polityka obecnego rządu. Brak poszanowania swobód obywatelskich, zero pluralizmu mainstreamowych mediów, podnoszenie podatków i wieku emerytalnego, niszczenie rodziny – to tylko niektóre kwestie, które wywołują stanowczy sprzeciw polskiego społeczeństwa.
– Dziś upominamy się, a jest nas tysiące ludzi, idących przez całą Polskę i są tu w Warszawie. 96 proc. katolików nie ma jednego miejsca na multipleksie dla Tv Trwam. Wszystko jest dawane stronie liberalno – lewicowej – mówił na pl. Trzech Krzyży o. Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta zaapelował również o aktywność i walkę o prawdę. – My chcemy pokoju, a pokój jest budowany na prawdzie! Prawda jest siłą pokoju i prowadzi do wolności! Tę zaś trzeba zdobywać stale! A więc prawdę i pokój trzeba ciągle zdobywać! Bezczynność prowadzi do klęski! Do śmierci! Bezczynność rozzuchwala zło! – mówił.
Po mszy św. uczestnicy marszu wyruszyli w kierunku Placu Zamkowego. Oprócz flag niesiono wiele transparentów, m.in. „wolne media – wolna Polska”, „nie oddamy telewizji TRWAM”, „trzeba być Polakiem nie Tuska Dworakiem”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „w obronie wolności”, „dość Tuska i Komorowskiego, dość liberałów i lewactwa”, „Polska katolicka nie laicka”. Liczba maszerujących była tak wielka, że gdy czoło pochodu docierało do Placu Zamkowego, tysiące ludzi wciąż pozostawały na pl. Trzech Krzyży. Setki osób dołączało się do grupy na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu.
Na Placu Zamkowym przemówienie wygłosił m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Przebrała się miara zła, które mamy w Polsce, i my, Polacy, patrioci mówimy: „nie”. Mówimy „nie” tym wszystkim, którzy odmawiają nam praw, bo odmowa prawa do nadawania na multipleksie przez Telewizję Trwam, to nie jest odmowa dla jednej telewizji, to odmowa dla pluralizmu, prawdy, podstawowego prawa demokracji – mówił Kaczyński.
Poparcia marszowi udzielił m.in. euro deputowany Nigel Farage. „Chciałbym stanowczo zaprotestować przeciwko dyskryminacji i represjom wobec Telewizji Trwam, stosowanym przez polski rząd. Decyzja o wykluczeniu TV Trwam, podjęta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, pomimo wielomilionowej bazy odbiorców, długiej obecności na rynku oraz doskonałej kondycji finansowej każe postawić istotne pytania co do wolności mediów w Polsce” – czytamy w liście, który Farage wystosował do szefów grup parlamentarnych w Parlamencie Europejskim.
Na zakończenie marszu odmówiono modlitwę „pod Twoją obronę” w intencji katolickich mediów.
Źródło: naszdziennik.pl/ radiomaryja.pl
Marcin Musiał
{galeria}