Trzech niemiecki księży oskarżyło arcybiskupa Kolonii kardynała Rainera Marię Woelkiego o krzywoprzysięstwo. Jednym z oskarżycieli jest homoseksualny wikariusz ks. Wolfgang Rothe. W Polsce „sławę” zdobył dzięki oskarżeniu ks. Dariusza Oko.
Kardynała Woelkiego oskarżyli księża Burkhard Hose z Würzburga (homoseksualista), Bernd Mönkebüscher z Hamm (również homoseksualista) oraz Wolfgang Rothe (kolejny homoseksualista), znany dobrze Polakom z oskarżeń formułowanych wobec ks. prof. Dariusza Oko. Wszyscy trzej księża od lat angażują się w tzw. duszpasterstwo LGBT, co zakłada między innymi błogosławienie par jednopłciowych.
Zdaniem księży kardynał złożył fałszywą przysięgę państwową. Swoje oskarżenie skierowali do prokuratury w Kolonii.
Wesprzyj nas już teraz!
Chodzi o spór sądowy między kardynałem Woelkim a dziennikiem „Bild”; dziennik zarzucał kardynałowi winę w sprawie ks. Winfrieda Pilza, który dopuszczał się przestępstw seksualnych wobec młodych mężczyzn. Archidiecezja Kolonii zbyt późno poinformowała diecezję Drezno-Miśnia, w której przebywał ks. Pilz, o ciążących na nim zarzutach. Jednak kardynał Woelki zeznał pod przysięgą, że osobiście zajął się sprawą ks. Pilza w jeszcze późniejszym czasie i to nie on odpowiada za opóźnienie przekazania informacji. Według mediów „Deutschlandfunk” oraz „Die Zeit” nie jest to jednak prawda i kardynał miałby wiedzieć o sprawie ks. Pilza już wcześniej.
Kardynał Woelki znajduje się pod ostrzałem medialnym już od kilku lat. Nieustannie zarzuca mu się błędy w sprawie nadużyć seksualnych. Dotąd jednak wszystkie prowadzone w jego sprawie postępowania wykazywały jego całkowitą niewinność. Sprawę kardynała badał również Watykan, nie znajdując w jego postępowaniu nic niewłaściwego.
Problem w tym, że kardynał Woelki jest krytycznie nastawiony wobec Drogi Synodalnej. W 2018 roku był przywódcą grupy niemieckich biskupów, która próbowała zatrzymać publikację dokumentu legalizującego udzielanie protestantom Komunii świętej. Na ostatnim Zgromadzeniu Synodalnym głosował przeciwko kluczowemu dokumentowi rewolucjonistów dotyczącemu gender.
Źródła: kirche-und-leben.de
Pach