28 września 2024

Trzecia Droga, Ojczyzna, AfD… Niemieccy biskupi o stosunku do członków „partii ekstremalnych”

(Fot. Karina Hessland / Reuters / Forum)

Niemieccy biskupi wyjaśnili kryteria zwalniania zwolenników „ekstremistycznych” partii ze stanowisk kościelnych. W 36-stronicowym dokumencie opublikowanym 26 września biskupi stwierdzili, że decyzje powinny być podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku, biorąc pod uwagę intensywność „tendencji ekstremistycznych” danej osoby i znaczenie zajmowanego przez nią stanowiska. Dokument wspomina o AfD aż 56 razy. Wymieniono w nim również mniejsze partie: Die Heimat (Ojczyzna ) i Der III. Weg (Trzecia Droga).

„Podstawową ideą jest to, że nikt nie powinien być wykluczony lub napiętnowany per se” – czytamy w tekście.

Wytyczne biskupów, które nie są wiążące dla diecezji, pojawiają się siedem miesięcy po wydaniu przez nich przełomowej deklaracji potępiającej to, co określili jako „populistyczny (völkisch) nacjonalizm”.

Wesprzyj nas już teraz!

Deklaracja, wywołana przez rosnącą w siłę partię Alternatywa dla Niemiec (AfD), orzekła, że „rozpowszechnianie prawicowych haseł ekstremistycznych – w tym w szczególności rasizmu i antysemityzmu – jest nie do pogodzenia z zawodową lub wolontariacką posługą w Kościele”.

Trzeba pamiętać, że Kościół katolicki jest jednym z największych pracodawców w Niemczech, a sama Caritas zatrudnia niemal 700 000 osób. Niemcy mają również rozległą sieć stowarzyszeń katolickich, obejmującą tysiące opłacanych pracowników i wolontariuszy.

Po deklaracji biskupów, z lutego b.r. członkowie AfD zaczęli być zwalniani ze stanowisk kościelnych.

W kwietniu diecezja Trewir wydaliła z rady parafialnej polityka reprezentującego AfD w parlamencie Nadrenii-Palatynatu. W lipcu 20-letni urzędnik AfD został podobno poinformowany, że nie może dłużej pełnić funkcji ministranta, lektora i okazjonalnego organisty w parafii w Hamm w zachodnich Niemczech.

Nowy dokument zawiera porady dotyczące interpretacji przepisów niemieckiego Kościoła dotyczących zatrudnienia, znanych jako Podstawowy Porządek Służby Kościelnej, w świetle lutowej deklaracji.

W tekście stwierdzono, że przepisy, które mają zastosowanie zarówno do wolontariuszy, jak i pracowników pełnoetatowych, wymagają, aby osoby zajmujące stanowiska utożsamiały się z celami i wartościami Kościoła.

„Te podstawowe zasady Kościoła katolickiego nie są zgodne z ekstremistycznymi stanowiskami lub etosem rasowo-narodowym, dążący co niezmiennej tożsamości kulturowej i homogenicznej wspólnoty pochodzenia, a w rezultacie systematycznie i regularnie wyklucza ludzi” – czytamy w dokumencie, który został zatwierdzony przez Radę Stałą Niemieckiej Konferencji Biskupów 26 sierpnia.

W tekście wyjaśniono, że ponieważ „nie można oczekiwać, iż każdy członek Kościoła będzie miał taki sam poziom utożsamienia z celami i wartościami instytucji katolickiej”, konieczne było rozróżnienie między trzema różnymi kategoriami osób.

Do pierwszej kategorii należą ci, którzy przewodzą katolickim instytucjom i stowarzyszeniom. W dokumencie stwierdzono, że w przypadku liderów członkostwo w AfD „obiektywnie może podważyć wiarygodność Kościoła”.

W przypadku osób należących do drugiej kategorii, które pełnią funkcje duszpasterskie, katechetyczne lub liturgiczne lub są zatrudnione w biurach parafialnych, „członkostwo w partii lub organizacji ekstremistycznej lub samo poparcie dla niej nie wystarcza, aby mieć bezpośrednie konsekwencje prawne”.

W trzeciej kategorii znajdują się osoby, które „powinny dochować tylko takiego poziomu lojalności, który jest niezbędny do wykonywania ich działalności w służbie Kościoła”. Naruszenia mogą być zazwyczaj karane tylko wtedy, gdy otwarcie kwestionują podstawowe zasady Kościoła.

Nowy dokument wspomina o AfD 56 razy. Wymieniono w nim również mniejsze partie Die Heimat (Ojczyzna ) i Der III. Weg (Trzecia Droga) jako przykłady stronnictw zajmujących stanowiska prawicowo-ekstremistyczne. Podkreślono, że wypomniane zasady mają zastosowanie do „wszystkich partii i organizacji o (prawicowej lub lewicowej) orientacji ekstremistycznej”.

Wyjaśniając skupienie się na AfD, w tekście stwierdzono: „Członkowie i przedstawiciele AfD często publicznie opowiadają się za prawicowymi ekstremistycznymi stanowiskami, które nie szanują ludzkiej godności i są diametralnie sprzeczne z chrześcijańskim poglądem na człowieczeństwo, przykazaniem miłości bliźniego i katolicką nauką społeczną… tak że istnieje sprzeczność z porządkiem wartości Kościoła”.

„W AfD istnieją wyraźne oznaki, że dominująca część partii dąży do dyskryminacji osób o pochodzeniu migracyjnym w oparciu o „etnokulturową” koncepcję pochodzenia etnicznego, która jest niezgodna z poszanowaniem godności człowieka”.

W dokumencie dodano: „Ta koncepcja etniczności opiera się na idei jednorodnej kulturowo populacji składającej się wyłącznie z autochtonicznych Niemców. Charakteryzuje się ideą, że narody różnią się od siebie niezmienną tożsamością kulturową i stanowią jednorodną wspólnotę pochodzenia”.

Podsumowując, dokument stwierdza: „Podstawową ideą jest to, że zawsze powinna być przeprowadzona otwarta i pouczająca rozmowa z członkiem w służbie Kościoła – niezależnie od oczekiwanych konsekwencji”.

„Może to pomóc wyjaśnić danej osobie niezgodność prawicowych idei ekstremistycznych z podstawowymi zasadami Kościoła katolickiego i zachęcić ją do zmiany orientacji lub kierunku”.

„Należy to regularnie odróżniać od sytuacji duszpasterskich. Kościół katolicki jest Kościołem słuchającym, który jest i pozostaje zawsze w otwartym i pełnym szacunku dialogu z osobami. Udział w życiu wspólnoty, w nabożeństwach i w sakramentach jest zawsze wyraźnie pożądany” . wskazali niemieccy biskupi.

AfD osiągnęła dobre wyniki we wrześniowych wyborach krajowych, zajmując drugie miejsce w Saksonii, pierwsze w Turyngii i drugie w Brandenburgii.

Niemcy zagłosują w wyborach federalnych 28 września 2025 roku. Sondaże opinii publicznej przewidują obecnie, że AfD zajmie drugie miejsce, za partiami chadeckimi (CDU/CSU).

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 071 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram