Trzy minuty przed północą czasu miejscowego w nocy z soboty na niedzielę w byłej stolicy Kazachstanu miało miejsce trzęsienie ziemi. Epicentrum zlokalizowano 10 km na północny zachód od Ałmaty – podała kazachska agencja informacyjna Total.kz.
Ałmaty to największe miasto Kazachstanu. Od ogłoszenia niepodległości w 1991 roku do 1998 roku pełniło funkcję stolicy państwa. Od 1998 roku władze Kazachstanu podjęły decyzję o przeniesieniu funkcji stołecznych do Astany.
Wesprzyj nas już teraz!
Ałmaty położona jest w południowo-zachodniej części kraju, u stóp pasma górskiego Tienszan na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin.
Dawna stolica nadal jest głównym ośrodkiem przemysłowym, naukowych i siedzibą najważniejszych instytucji kultury państwa. Mimo utraty roli stolicy, aglomeracja Ałmaty nie ma sobie równych w kraju. Miasto liczy ponad 1,5 mln mieszkańców, prawie dwukrotnie przewyższając liczbę zamieszkałych w stołecznej Astanie.
Teren Azji Środkowowschodniej jest obszarem o dużej aktywności sejsmicznej. Cierpi na tym m.in. największa inwestycja komunikacyjna w Ałmaty – budowa metro. Rozpoczęta w 1988 roku budowa oddana została do użytku w 2011 roku, ale planowana rozbudowa sieci metra musi uwzględniać zagrożenia sejsmiczne, co podnosi koszty budowy. Sobotnie trzęsienie ziemi nie spowodowało ofiar w ludziach ani większych szkód w infrastrukturze.
JB