Wielkie dzieło wybitnego polskiego filozofa, profesora Henryka Kieresia, pt. „Trzy socjalizmy” powróciło na rynek wydawniczy. W ręce zainteresowanych czytelników znów może trafić opracowanie dotyczące dominujących na Starym Kontynencie w ciągu ostatnich dwóch stuleci prądów myślowych, które doprowadziły w Europie do wielu tragedii.
Profesor Kiereś wyjaśnia czytelnikowi jak kształtował się socjalizm i jakie są źródła ten zbrodniczej ideologii. To idealizm filozoficzny (modernizm) i utopizm. Praca w przystępny sposób udowadnia, że ideologie mają konsekwencje. Tragicznymi konsekwencjami socjalizmu były wszystkie zbrodnicze totalitaryzmy XX wieku – od niemieckiego nazizmu do sowieckiego i chińskiego komunizmu. Dzieckiem socjalizmu jest także współczesny, postmodernistyczny demoliberalizm.
Wesprzyj nas już teraz!
Analiza prof. dr hab. Henryka Kieresia dotyczy trzech płaszczyzn ludzkiej kultury: życia teoretycznego (filozofii), życia praktycznego i moralnego (myśli społecznej) i życia twórczego (sztuki). W tych materiach socjalizm dokonał największego spustoszenia.
Autor „Trzech socjalizmów” nie tylko diagnozuje problem, ale w oparciu o klasyczną filozofię pokazuje drogę wyjścia cywilizacji łacińskiej z kryzysu i powrót do tradycji szanującej godność osoby ludzkiej i umożliwiającej rozwój człowieka.
Publikacja została wznowiona przez Bibliotekę Cywilizacji dzięki Fundacji Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej.
Polecamy!
MWł