4 października 2024

TSUE odrzucił polską skargę na przepisy o kierowcach. Nierówna konkurencja przed transportowcami

(fot. pixabay.com)

Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę kilku krajów, w tym Polski, przeciwko tzw. pakietowi mobilności. Zbiór dodatkowych regulacji dla branży transportowej będzie faworyzował firmy z państw zachodnich i pomoże im poradzić sobie z dominacją w branży przewoźników ze wschodu – uważają autorzy odrzuconej skargi.

Założeniem pakietu mobilności, który został przyjęty przez Unię Europejską w 2020 roku, jest „poprawa warunków pracy kierowców”. Nakłada on nowe obowiązki na firmy, które posiadają flotę ciężarówek i zajmują się transportem towarów w Europie.

Litwa, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Węgry, Malta i Polska wniosły do TSUE skargę na te przepisy, domagając się ich unieważnienia. Rządy tych krajów argumentowały, że pakiet mobilności nie przyczyni się do poprawy warunków pracy kierowców, a raczej wypchnie ich firmy z rynków Europy Zachodniej, wprowadzając nierówną konkurencję. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej mają wiele firm działających na tym rynku i zdominowały przewóz samochodowy na europejskim rynku.

Wesprzyj nas już teraz!

TSUE uznał w piątek, że przepisy są zgodne z prawem UE. Zapewnił, że celem przepisów jest zapewnienie nowej równowagi między współistniejącymi interesami, w szczególności między interesem kierowców (korzystanie z lepszych warunków socjalnych pracy) oraz interesem pracodawców (prowadzenie działalności transportowej na sprawiedliwych warunkach handlowych). Zdaniem TSUE sektor transportu drogowego „powinien zatem stać się bardziej bezpieczny, efektywny i społecznie odpowiedzialny”.

Jedyną zmianą do jakiej doszło w wyniku wyroku jest porzucenie obowiązku powrotu kierowców z pojazdem do kraju rejestracji przedsiębiorstwa co najmniej raz na 8 tygodni. Zdaniem Trybunału „Parlament i Rada nie wykazały bowiem, że w chwili przyjęcia tego środka dysponowały wystarczającymi informacjami pozwalającymi im ocenić proporcjonalność (tego zapisu – PAP)”.

Kraje skarżące argumentowały, że regulacje pakietu mobilności ograniczają wolność świadczenia usług na jednolitym rynku unijnym i wprowadzają dodatkowe, niepotrzebne obciążenia dla firm.

Ich zdaniem pakiet mobilności szkodzi unijnym przewoźnikom drogowym – głównie małym i średnim przedsiębiorstwom. Oceniły, że rozwiązania zostały przygotowane w zupełnie innej rzeczywistości społeczno-ekonomicznej – tej sprzed pandemii Covid-19.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w październiku 2020 r., w momencie złożenia skarg, grupa siedmiu krajów podkreśliła, że nowe przepisy prowadzą do „wypaczenia jednolitego rynku UE poprzez wprowadzenie sztucznych barier administracyjnych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw transportu drogowego”. Ich zdaniem rozwiązania mają charakter „protekcjonistyczny” i prowadzą do wzrostu cen usług transportowych, a co za tym idzie, cen towarów w UE.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej uważają ponadto, że w przyjętych rozwiązaniach nie uwzględniono specyfiki geograficznej krajów członkowskich położonych na peryferiach UE.

Pakiet mobilności zakłada m.in. obowiązkowe powroty do kraju zamieszkania po określonym okresie pracy za granicą, spanie w hotelach, a nie w kabinach ciężarówek i poprawę jakości infrastruktury przy autostradach. Obejmuje przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników i reguluje kwestię czasu odpoczynku kierowców.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram