31 maja 2024

Tu Kraków oddaje cześć Chrystusowi Eucharystycznemu. Bazylika Bożego Ciała ustanowiona sanktuarium

(fot.(mr) PAP/Art Service)

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej abp Marek Jędraszewski przewodniczył sumie odpustowej w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. W tym samym dniu metropolita ustanowił tę świątynię szczególnym miejscem kultu – nadając jej rangę archidiecezjalnego sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

Arcybiskupi dekret, zawierający postanowienie w tej sprawie, odczytano na początku uroczystej Mszy Świętej. Podczas homilii abp Marek Jędraszewski podkreślał znaczenie pobożności eucharystycznej,  a także przypomniał, że Bazylika Bożego Ciała w Krakowie była jednym z kluczowych ośrodków krzewienia kultu Najświętszego Sakramentu na ziemiach polskich.

Stacje procesji Bożego Ciała pokazują „szczególną topografię zbawczej miłości Chrystusa do swojego ludu”, mówił z ambony metropolita. Przy pierwszej rozważane jest cudowne rozmnożenie chleba, które jest zapowiedzią Eucharystii. Ustanowienie Eucharystii w Wieczerniku odsyła do wydarzeń na Golgocie, gdzie Jezus przelał krew na odpuszczenie grzechów, co usankcjonowało nowe przymierze Boga z ludźmi. W Wieczerniku Jezus wypowiada słowa Modlitwy Arcykapłańskiej, która jest prośbą do Ojca o jedność i wzajemną miłość między Jego uczniami. Szczególnym miejscem na mapie zbawienia jest Emaus, w którym spotkanie ze Zmartwychwstałym przywraca nadzieję i odbudowuje wiarę w Boga, który cały czas czuwa nad swoim ludem, wyjaśniał.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp. Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Emaus jest zapowiedzią nieustannego objawiania się miłości Boga w całych dziejach Kościoła, także poprzez objawianie prawdy o Eucharystii. W tym kontekście przywołał cud eucharystyczny w Bolsena w 1263 r., uznany przez przebywającego w Orvieto papieża Urbana IV, który rok później ogłosił nowe święto Ciała i Krwi Pańskiej. Na ziemiach polskich uroczystość Bożego Ciała w 1320 r. wprowadził biskup krakowski Nanker.

Zdaniem duchownego to właśnie w świetle rodzącej się wówczas pobożności eucharystycznej należy rozumieć decyzję króla Kazimierza Wielkiego o budowanie w 1340 r. kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu, a później także działalność w tym miejscu św. Stanisława Kazimierczyka. W szczególny kult eucharystyczny w tym miejscu wpisana jest także dzisiejsza decyzja o ustanowieniu bazyliki Bożego Ciała archidiecezjalnym sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Kontekstem dla niej jest także przeżywany w archidiecezji Kongres Eucharystyczny.

– Dzisiaj to miejsce powołane do tego, by być sanktuarium Najświętszego Sakramentu ma być miejscem, skąd ze szczególną mocą będzie przemawiało Chrystusowe jestem, kocham, oczekuję, pragnę waszej miłości – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując nowe sanktuarium jako kolejne miejsce w „niezwykłej topografii Bożego Ciała”, które da ukojenie dla niespokojnych serc, jeśli całkowicie zjednoczą się z Chrystusem eucharystycznym.

Dziękując za ustanowienie w bazylice Bożego Ciała sanktuarium eucharystycznego proboszcz ks. Przemysław Soboń CRL przekazał, że opat kanoników regularnych laterańskich włączył abp. Marka Jędraszewskiego w dobra duchowe zakonu.

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami św. Wawrzyńca, wzdłuż Placu Wolnica, Bocheńską, Gazową. Na zakończenie w bazylice odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy” a arcybiskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

KAI/ oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 223 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram