21 marca 2013

W czwartek, w samo południe Fundacja Narodowego Dnia Życia wręczyła statuetki Tulipanów osobom i instytucjom, które w szczególny sposób wspierają wartości prorodzinne. Konferencja była również inauguracją nowej kampanii społecznej: „Kierunek: dziecko”.

 

Pomysł na tego typu kampanię zrodził się w skutek tragicznych danych demograficznych. Wskaźnik dzietności w Polsce wynosi zaledwie 1,3. Obecnie znajdujemy się na 209 miejscu z 222 krajów, które uwzględnia się w tym rankingu. Sytuacja jest fatalna, gdyż niżej w tabeli znajdują się jedynie kraje, w których prowadzone są konflikty zbrojne lub takie, w których konflikty zostały dopiero co zażegnane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Polska starzeje się w zatrważającym tempie. Nowopowstałe rodziny często rezygnują z posiadania potomstwa lub decydują się jedynie na jedno dziecko. Istnieje ku temu wiele powodów: kryzys wartości, trudna sytuacja materialna czy problemy mieszkaniowe. Jednakże coraz częściej głównym powodem bezdzietności jest niemożność zajścia w ciążę.

 

Fundacja NDŻ przyszła takim małżeństwom z pomocą i rozpoczyna kampanię informacyjną, która będzie edukować same kobiety a także małżeństwa jak powinny zachowywać się i w jaki sposób dbać o siebie przed zajściem w ciążę oraz w jej trakcie. Jest to tzw. opieka prekoncepcyjna, która polega, jak mówi prof. Bogdan Chazan, „ na prewencji, edukacji i zmianie stylu życia w celu uzyskania optymalnego rozwoju ciąży”.

 

Kwestiami, które dodatkowo uniemożliwiają zajście w ciążę są również sprawy psychologiczne m.in. stres, perfekcjonizm, nieprawidłowe wzorce z dzieciństwa, niewłaściwe skojarzenia z ciążą czy macierzyństwem a także złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy styl życia. Jednak, jak mówi Pani Agnieszka Doboszyńska, doradca psychologiczny, w łatwy sposób można zaradzić problemowi niepłodności. Radzi ona, aby zacząć żyć pełnią życia i wprowadzić do niego radość i energię. Bardzo pomocne jest wsparcie najbliższych: zarówno rodziny jak i przyjaciół i osób wokół których przebywamy na co dzień. Warto również poprawić swój styl życia, uprawiać sport, stosować pełnowartościową dietę i pamiętać o obniżeniu poziomu stresu. Nieocenioną pomoc można również uzyskać u psychoterapeutów.

 

Druga część konferencji została poświęcona nagrodom, które jak co roku wręczają przedstawiciele Fundacji Narodowego Dnia Życia. Statuetki są rozdawane w czterech kategoriach, a nagradzane są osoby i instytucje, które w sposób szczególny wspierają inicjatywy prorodzinne.

 

W kategorii „Dziennikarz” zwyciężył red. Tomasz Terlikowski, który zdaniem Kapituły Konkursu „potrafi w wiarygodny i zarazem atrakcyjny dziennikarsko sposób przedstawić prawdę o związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, ze swej natury otwartych na nowe życie i stanowiących dla dzieci najlepszą przestrzeń dorastania w miłości”.

 

W drugiej kategorii pt. „Dzieło kultury” zwyciężyła Brygida Grysiak. Nagrodę otrzymała za swoją książkę „Wybrałam życie”, która jest zbiorem reportaży przedstawiających dzieje decyzji kobiet, które zastanawiały się nad przeprowadzeniem aborcji.

 

W kategorii „Inicjatywa społeczna” zwyciężyła Federacja Inicjatyw Społecznych za wspieranie przekazywania szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców.

W tej kategorii mieliśmy również dwa wyróżnienia:  Stowarzyszenie Koliber za kampanię promującą film „October Baby”, który zgromadził 12 tysięcy widzów na 90 pokazach oraz inne działania np. stworzenie tzw. mapy śmierci a także składanie interpelacji i zapytań do różnych instytucji państwowych.

 

Jak mówił Piotr Mazurek, wiceprezes stowarzyszenia KoLiber, „ta nagroda będzie dla nas dodatkową mobilizacją do tego aby kolejne inicjatywy związane z akcją Koliber dla Życia powstały i pewnie już niedługo będziemy je podejmować”.

 

Drugie wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

 

Ostatni Tulipan trafił do miasta Szczecin, który okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Samorząd przyjazny rodzinie”. Władze Szczecina, jako kolejne polskie miasto, wprowadziły Kartę Dużej Rodziny, a także zainicjowały program Szczecin przyjazny rodzinie.

 

Program jest skierowany do wszystkich rodzin w mieście, a naszym głównym przesłaniem jest stwierdzenie: jesteście dla nas ważni, chcemy abyście wiązali swoją przyszłość z naszym miastem. Abyście tutaj zakładali swoje rodziny, mieli dzieci i byli szczęśliwi – mówił wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, który odebrał nagrodę w imieniu miasta.

 

– Szczecin wprowadził systemem ulg i bonifikat na wszystkie usługi miejskie, zaczynając od dostępu do dóbr kultury, filharmonii, teatru czy obiektów sportowych ale też komunikacji miejskiej. Są to również bezpłatne podręczniki dla dzieci z rodzin wielodzietnych oraz certyfikaty miejsc przyjaznych rodzinie. Jesteśmy w fazie rozwoju ale mamy kolejne pomysły i będziemy jeszcze zaskakiwali mieszkańców i samorządowców z innych miast – opowiadał Soska i wdrażanym przez Szczecin programie prorodzinnym.

 

 

Paweł Ozdoba

{galeria}

fot. Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 665 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram