11 czerwca 2013

Turcja: chrześcijanie z niepokojem obserwują sytuację w kraju

(fot. Forum)

Ostatnie zamieszki w Turcji stanowią „sygnał alarmowy”. Rząd turecki powinien to wziąć pod uwagę, jeśli pragnie zachować to, co osiągnął w ciągu minionych 10 lat oraz jeśli pragnie chronić stabilizację, której sprzyja wzrost gospodarczy. Podkreślił to wikariusz apostolski w Stambule, bp Louis Pelâtre, w rozmowie z watykańską agencją informacyjną Fides.

W polityce jest zawsze mądrą rzeczą „szukanie kompromisów tak, aby można pogodzić ze sobą interesy różnych stron społeczeństwa”, stwierdził hierarcha. Wyjaśnił, że generalnie chrześcijanie, jako dziś niewielka już mniejszość, nie uczestniczyli w demonstracjach, ale „z niepokojem obserwują sytuację”.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Bp Pelâtre podkreślił, że wspólnoty chrześcijańskie nie uczestniczą bezpośrednio w konfliktach politycznych, jakie wywołała planowana budowa wielkiego centrum handlowego na placu Taksim w Stambule. Według protestujących, rząd wykorzystuje swoją większość, forsując autorytarny plan islamizacji kraju. Dlatego też – zdaniem hierarchy – protesty mogą doprowadzić do tego, że „rząd będzie musiał na nowo przemyśleć swoje strategie”.

Wikariusz apostolski w Stambule wyraził nadzieję, że wydarzenia, do jakich dochodzi w tych dniach w kilku wielkich miastach Turcji, obudzą u wszystkich „ducha umiarkowania”. Jest on przekonany, że Turcja nie powtórzy sytuacji, do jakiej dochodziło w krajach Bliskiego Wschodu w ramach tzw. wiosny arabskiej. Jego zdaniem, kontekst i tło wydarzeń są zupełnie inne.

 

Przebudowa placu Taksim ma także aspekt religijny. Według planu premiera Recepa Erdoğana, w ramach przekształcania placu, zaplanowana została również budowa meczetu – i to dokładnie naprzeciwko cerkwi Hagia Triada (Trójcy Świętej). Była to pierwsza świątynia chrześcijańska w Stambule od czasów podboju przez Osmanów. Aby zbudować meczet, należy wyburzyć kilka budynków na działce należącej do fundacji szpitala prowadzonego przez wspólnotę wschodnich chrześcijan. Plan zbudowania meczetu vis-à-vis Hagia Triada Erdogan określił jako „symbol dialogu międzyreligijnego”.

 

Niedaleko placy Taksim, przy centralnej ulicy handlowej İstiklâl Caddesi (aleja Niepodległości), stoi także katolicki kościół św. Antoniego. Fides zacytowała słowa pracującego w tym kościele franciszkanina, ks. Adriana Baciu, że do świątyni przychodzą młodzi demonstranci, „ale bez flag i transparentów”, na chwilę skupienia w ciszy. Również o. Baciu wyraził nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu.

 

 

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram