27 marca 2012

Turcja: giną za wiarę w Chrystusa

(Premier Turcji Tayp Erdogan fot. UMIT BEKTAS / REUTERS / FORUM)

W najnowszym raporcie Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, Turcja, a więc państwo pretendujące do grona członków Unii Europejskiej, występuje obok Iranu i Korei Północnej jako jeden z krajów, gdzie najdotkliwiej prześladuje się mniejszości religijne.


Amerykański raport wymienia również: Birmę, Chiny, Egipt, Erytreę, Irak, Iran, Nigerię, Koreę Północną, Pakistan, Arabię Saudyjską, Sudan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Wietnam.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Turcja staje się coraz bardziej islamska i nietolerancyjna dla chrześcijan oraz innych mniejszości religijnych, czy etnicznych, jak alewici czy Kurdowie. Sprawy mordów na chrześcijanach, w tym dwie najgłośniejsze, zabójstwo Przewodniczącego Episkopatu Turcji, ks. bp. Luigi Padovese oraz mord w Malatya, ponadto fizyczne ataki na chrześcijan, budynki kościelne, nieuznawanie osobowości prawnej Kościołów katolickiego i protestanckiego, wreszcie okupacja Cypru i nieuznawanie pogromu na Ormianach, kładą się cieniem na ten azjatycki kraj. Trudno sobie wyobrazić, aby Turcja mogła zostać członkiem Unii Europejskiej. Jeśli by jednak do tego doszło, zwyciężyłaby wówczas polityczna poprawność, czy też polityczno-ekonomiczny pragmatyzm, a nie moralność i sprawiedliwość.

 

W najnowszym raporcie z 2012 r. międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej Open Doors, pomagającej prześladowanym chrześcijanom czytamy: Morderstwo ks. Santoro w Trabzonie w 2006 r., poderżnięcie gardła trzem ewangelikom w kwietniu w Malatya w 2007 r., zamach na Hranta Dinka w 2007 r., zabójstwo biskupa Padovese w 2010 r., negatywnie wpłynęły na wizerunek Turcji na arenie międzynarodowej, a proces przeciwko mordercom jest w toku. Konieczne reformy nie zostały jednak ukończone i mimo pewnej poprawy można zauważyć, że nie udało się całkowicie wyeliminować dyskryminacji chrześcijan. Jedynymi oficjalnie uznawanymi przez rząd denominacjami są ormiański i grecki Kościół prawosławny (Kościół katolicki nie ma osobowości prawnej). Prześladowanie chrześcijan najprawdopodobniej będzie trwało nadal, ponieważ status prawny i społeczny mniejszości chrześcijańskiej nie ulega poprawie. Turcja zajmuje 31. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań.

 

 

Tomasz M. Korczyński

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 561 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram