4 października 2013

Turcja nadal nie pozwala otworzyć szkoły teologicznej na Chalki

(Seminarium na wyspie Halki, fot. Darwinek (praca własna), Licencja Creative Commons, via Wikimedia Commons)

O fakcie tym powiadomił patriarcha Konstantynopola Bartłomiej podczas spotkania z patriarchą Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego Neofitem. „To jest kwestia wolności wyznania i praw człowieka” — zaznaczył patriarcha, prosząc bułgarskiego hierarchę o modlitwę, aby nadzieje tureckich prawosławnych nie zostały po raz kolejny rozwiane.

 

Wyższa szkoła teologiczna na wyspie Chalki (tur. Heybeliada), leżącej na Morzu Marmara, czyli seminarium duchowne patriarchatu konstantynopolitańskiego, została otwarta w połowie XIX wieku i działała do 1971 r. Wówczas władze tureckie wydały ustawę zabraniającą działania wszelkich prywatnych szkół wyższych poza należącymi do wojska i policji. Oznaczało to zamknięcie prawosławnej szkoły.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Szkoła na Chalki była jedynym seminarium duchownym dla kapłanów prawosławnych na terytorium Turcji. Ukończyło ją m. in. czterech ostatnich patriarchów Konstantynopola. Patriarchat konstantynopolitański bezskutecznie walczy od lat o zgodę na jej ponowne otwarcie, gdyż nie jest w stanie kształcić nowych pokoleń kapłanów, a dotychczasowi, posiadający paszport turecki, zbliżają się już do kresu życia. Żądania tureckich prawosławnych wsparły m. in. Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej działający przy ONZ, Unia Europejska, która otwarcie szkoły umieściła wśród warunków przyjęcia Turcji do UE, oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka.

 

Niedawno Turcja, zmuszona wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zwróciła prawosławnym ziemię, na której stoi szkoła, skonfiskowaną w 1971 r. Nadal nie chce jednak wydać zgody na jej otwarcie.

 

W Turcji wciąż dokonują się konfiskaty chrześcijańskich nieruchomości i przymusowe zamiany kościołów na meczety. Jeszcze sto lat temu w granicach państwa tureckiego mieszkały setki tysięcy Greków i kwitła ich chrześcijańska kultura. Wymiana ludności z Grecją, prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych oraz polityka islamizacji i turkizacji doprowadziły do tego, że na oczach obecnego pokolenia kończy się historia obecności chrześcijan na terenach Azji Mniejszej — tam, gdzie wiarę chrześcijańską szczepił sam św. Paweł i pierwsi uczniowie Chrystusa.

 

 

Źródło: sedmitza.ru

dom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram